פריט קטן, מהומה רבה: על היתרונות והחסרונות שבשימוש במוצץ

כתבת מערכת

במשך שנים, המוצץ היה ברור מאליו. אחרי הכל, זהו אותו מוצר שליווה את תהליך גידול הילדים. כיום השימוש בו לא ברור מאליו. בעשורים האחרונים התפתחו גישות שונות בנוגע למוצצים, ובן רגע, השימוש או אי השימוש בהם הפך לאחד מהנושאים הכי שנויים במחלוקת בקרב הורים צעירים.

על מנת לעזור לכם להחליט מה נכון לכם ולילדכם ולהגיע לבחירה מושכלת, ריכזנו עבורכם את הטיעונים העיקריים בעד ונגד מוצץ לתינוק

הסיבות העיקריות להשתמש במוצץ לתינוק:

  1. הוא מרגיע את ילדכם, ומהווה פתרון טוב במידה וניסיתם כל דבר אחר. אחת האימרות השכיחות ביותר בנוגע למוצצים היא שהם מספקים שקט להורים.
  2. יש מחקרים שמצביעים על כך שהוא גורם תורם למניעת מוות בעריסה.
  3. לרוב, קל לגמול ממנו מאשר ממציצת אצבע. המוצץ, בהגדרתו, הוא חפץ חיצוני שיהיה פשוט יותר להיפתר ממנו מאשר מאצבע התינוק.

הסיבות העיקריות שלא להשתמש במוצץ לתינוק:

  1. הוא משתיק את התינוק אך לא בהכרח מרגיע אותו. השימוש במוצץ מפעיל את האיברים הטבעתיים (החל מהפה ועד פי הטבעת), ולכן, הפעולה אמנם משתיקה את התינוק בפועל, אך הוא אינו רגוע. למעשה, לא פעם, הפעולה מעסיקה את השרירים הללו יתר על המידה.
  2. חשוב להשאיר את פיו של התינוק פנוי, משום שזהו האיבר החושי ביותר בגופו. התינוק מכניס את ידיו וחפצים שונים לפה, וזהו האמצעי שדרכו הוא מכיר את העולם.
  3. מרגיע באותה המידה להשתמש בקול מונוטוני, או לשים אותו על ערסל כדי שיהיה בתנועה. לא פעם, הורים טריים נלחצים מאוד מקולו של התינוק הבוכה, ונוקטים בצעדי ההרגעה הרגילים כשהם מקרינים לחץ, מה שמונע מהתינוק להירגע באמת.

כך או אחרת, חשוב להבהיר כי אין דרך נכונה אחת. הבחירות שלכם יהיו לא פעם תלויות בהנחות הבסיס שלכם הקשורות בגידול ילדים, ולפתרונות שאתם מוצאים הכי נכונים לאורך הדרך; ובסופו של יום, כפי שאין רק סגנון גידול ילדים אחד נכון, אין פתרון אחד בנוגע למוצצים.