ספר זה כל הסיפור

כתבת מערכת

ארוחת ערב - אמבטיה - סיפור: בבתים רבים הקראת סיפור היא השלב האחרון בשיגרת הערב, לפני שהילד או הילדים הולכים לישון. מסתבר שמה שמתרחש ברוב הבתים, ולא רק בישראל, הוא חשוב ומשמעותי להתפתחות הילד ומומלץ להתחיל בו עוד בשלב שהילד אפילו לא ממש מבין מה שהוא שומע.

למה טוב וחשוב להקריא סיפור לילד?

  1. זמן איכות עם הילד והיקשרות - בגילאים מוקדמים מאוד, ההקראה לתינוק מאפשרת לו התחברות אל קול המקריא המרגיע. בהמשך כשהוא גדול יותר זהו זמן איכות של הילד עם ההורה.
  2. כוחו של הספר ללמד - הספר ממלא תפקיד חוויתי. דרכו התינוק מגלה מרקמים וקולות חדשים ובאופן פחות גלוי - מילים חדשות. כך נוצרת חוויה רב-חושית התורמת להתפתחות הקוגניטיבית של הרך, ובהדרגה מועשר אוצר המילים שלו.
  3. פיתוח העולם הרגשי - דרך הסיפור ומה שעובר על הדמויות הילד מגלה עולם של רגשות. הוא יכול להזדהות, מה שגם יכול לפצוח פתח לספר להורה מה עבר עליו בגן ובבית הספר.
  4. פיתוח הדמיון - השלמת פרטים לא מסופרים על הדמויות ו"המצאות" איך תתפתח העלילה תורמים לעידוד חשיבה יצירתית.

הנה טיפים שיעזרו לכם להעשיר את חווית הסיפור אצלכם ואצל הילדים:

  1. תיהנו - הקריאו סיפור שגם אתם אוהבים ו"כנסו" אליו. השמיעו קולות, שוחחו עם הילד על הדמויות והעלילה. זמן סיפור הוא חוויה, הזדמנות לבלות עם ילדך ולראות כיצד מול עינייכם הוא לומד ומתפתח.
  2. בחרו זמן קבוע אבל לא רק - לקרוא סיפור לפני השינה זה נהדר, ונותן מסגרת יציבה לילד, אבל אין צורך להיות מוגבלים רק לשעה זו - תמיד טוב לקרוא סיפור.
  3. שימרו על איכות - ביחרו ספרים עם תכנים שאתם מתחברים אליהם, מתאימים לגיל הפעוט, ובעברית תקנית.
  4. חזקו קשרים - בכל פעם מבוגר קרוב אחר יכול לקרוא לילד, מה שיתרום לחיזוק הקשרים שלו עם המשפחה המורחבת והאנשים הקרובים לו.
  5. עודדו את עולם הרגש והדמיון - השתמשו בסיפור ובדמויות כדי לפתח שיחה עם הילד על כל דבר - צבעים, צורות, רגשות, מה הולך לקרות. הוסיפו משחקי תפקידים ובסיפורים שאתם קוראים שוב ושוב הוסיפו פרטים והרחיבו את השיחה לעוד נושאים בסיפור.