מעבר חלק: כך תרגילי את תינוקך לבקבוק

חן סקלס, מנחת הורים

אם בחרת להניק את יודעת שההנקה היא הדרך הבריאה, הזולה והבטוחה ביותר להזין את התינוק שלך אבל היא מחייבת אותך להיות צמודה אליו כמעט 24 שעות ביממה. אם את רוצה לישון שעות יותר רצופות בלילה, לצאת להתאוורר (התעמלות, קפה עם חברה, שנ"צ.. בשביל רעיונות מה לעשות בזמן הפנוי - את לא צריכה אותנו), או לצאת לעבוד, אדם אחר יצטרך להאכיל את התינוק שלך. מה שאומר שהגיע הזמן לשלב בקבוק בסיפור.

כמה דברים שכדאי שתדעי על מעבר מהנקה לבקבוק:

* מתחילים עם האכלה מבקבוק 6-8 שבועות לאחר הלידה - ולא לפני שהתינוק שלך השתלט על יניקה טובה. מעבר בשלב מוקדם מדי עלול לבלבל אותו ולשבש לו את ההתרגלות ליניקה.

* אם המטרה בסופו של התהליך היא לסיים עם ההנקה, המעבר לבקבוק צריך להיות הדרגתי כדי לא ליצור משברים אצל התינוק וגודש אצל האם. למעט מקרים של אין ברירה (אם את חייבת להתחיל לקחת תרופה שאסורה בהנקה, למשל) בוחרים הנקה אחת ועוברים איתה לבקבוק ולאחר מספר ימי הסתגלות עוברים עם הנקה נוספת.

* אם התינוק מסרב לאכול ממך מבקבוק, כדאי לנסות לתת למישהו אחר מהמטפלים בו לעשות את זה - התינוק יודע שאימא בסביבה, ולכן יש יותר סיכוי שהוא יסכים לקבל בקבוק לתינוק ממבוגר אחר.

* אם וכאשר החלטת לחזור לעולם העבודה, ישנה אפשרות להמשיך להניק את התינוק באופן חלקי - יחד עם הנקת הבוקר והנקות בלילה, ניתן לשאוב חלב באופן קבוע ולהקפיא מנות מדודות לכל ארוחה.

* חזרת לעבודה באופן קבוע? - כדאי להכניס לשגרת היום שעות שאיבה קבועות, כדי להקל על הגוף להתאים את עצמו לשחרר חלב במועד שנח לך. מצאי מקום פרטי ושקט וחשבי על התינוק המתוק שלך. חוץ מהרגשה נעימה זה יעורר את רפלקס שחרור החלב.

* אם בחרת להאכיל את התינוק עם תמ"ל, כדאי שתדעי שטעמו ומרקמו שונה מחלב אם ולכן צפויה תקופת הסתגלות. יש תינוקות שאין להם בעיה עם המעבר ויש תינוקות ש"מגיבים לא טוב" לאכילת תמ"ל.

* אם תינוקך מגיב לא טוב לסוג מסוים של תמ"ל (מסרב לאכול, סובל מכאבי בטן או פריחה) נסי לעבורלסוג תמ"ל אחר (על בסיס צמחי למשל).

* בכל מה שקשור למידע על הנקה, בעיות ואתגרים, מעבר לבקבוק או גמילה מהנקה – האדם המקצועי ביותר להיעזר בו יהיה יועצת הנקה מוסמכת. רופא ילדים, כבודו במקומו מונח אבל יחסית למומחית בהנקה, יודע מעט מאד על הנקה ואיך מתמודדים עם סיטואציות של הנקה.

כמו כל שלב במסע ההורות, כדאי לגשת למעבר משד לבקבוק בנחת ובלב שלם. ולא לשכוח לנשום.

ב ה צ ל ח ה !