תזונת אלף הימים הראשונים לחיים

יפה אלבאום שיף M.Sc, דיאטנית קלינית ויועצת מדעית לשופרסל בייבי

1000 הימים הראשונים של התינוק  מתחילים ביום ההפריה ונמשכים עד יום הולדת השני. התזונה אותה יקבל התינוק ב-1000 הימים הראשונים תשפיע על בריאותו, יכולותיו הקוגנטיביות והתפתחותו הפיזית למשך שארית חייו. תזונה נכונה של האם בהריון ותזונה נכונה של התינוק בשנתיים הראשונות לחיים ישפיעו לכל החיים.

 

1000 הימים הראשונים מתחלקים ל 270 ימי ההיריון, 365 ימים בשנה הראשונה לחיים, ו365 ימים בשנה השנייה לחיים.

 

חשיבות התזונה בהריון:

  1. עליה תקינה במשקל- עליה ממוצעת של 11-16 ק"ג היא עליה תקינה. במידה והתחלת את ההיריון בעודף משקל, חשוב להתייעץ לגבי העלייה במשקל ולשאוף לעליה מעטה קצת פחות. עודף משקל עלול לגרום לסוכרת ויתר לחץ דם ועלול לגרום לסיכון לתינוק לפתח השמנה,סוכרת ויתר לחץ דם בחייו הבוגרים
  2. ברזל הינו מינרל חשוב להתפתחות מח העובר והינו חשוב גם לספק את עליית נפח הדם של האם במהלך ההריון. חשוב לאכול מאכלים עשירי ברזל פעמיים ביום כמו: בשר, ביצים וקטניות.
  3. סידן - מינרל החשוב להתפתחות העצמות של העובר ושמירה על בריאות העצם של האם.
  4. מקורות טובים לסידן הם חלב ומוצריו כמו יוגורט וגבינות, קטניות, ירקות ירוקים, וטחינה משומשום מלא.
  5. ויטמין - עוזר בספיגת הסידן ושומר על מאגרי ויטמין D בגוף. כדאי לאכול מזונות כמו דגים, ביצים ומוצרי חלב מועשרים בויטמין D.
  6. אומגה 3 - אלו הן חומצות שומן החשובות להתפתחות המח הראיה ומערכת העצבים של התינוק. בכדי לקבלם כדאי לשלב בתפריט פעם-פעמיים בשבוע דגים כמו סלמון.

 ששת החודשים הראשונים לחיי התינוק

התזונה הנכונה ביותר בששה חודשים הראשונים לחיים היא חלב אם, בהנקה בלעדית. ארגון הבריאות העולמי ממליץ על הנקה בלעדית בששה חודשים הראשונים לחיים והמשך הנקה בתוספת מזונות מגוונים עד גיל שנתיים ויותר. הנקה תורמת לבריאות התינוק ולהמשך החיים, למניעת יתר לחץ דם, סוכרת, שומנים בדם והשמנה. בזמן ההנקה חשוב לאמא לאכול מגוון ולהקפיד על אותם רכיבי מזון חשובים כמו בהריון.

 

מגיל 6 חודשים- הכרת מזונות חדשים

זהו שלב מאוד מרגש וחשוב, בו התינוק לומד להכיר טעמים ומרקמים חדשים יחד עם הכנסת מזונות חשובים תזונתית להמשך גדילה והתפתחות מיטביים. המלצת משרד הבריאות להתחיל שילוב מזונות חדשים בטעימות לא לפני 17 שבועות ולא אחרי 26 שבועות. הזמן המדויק תלוי גם בהתפתחות האישית של התינוק.

 

גיל שנה עד שנתיים- פעוטות

מח הפעוט עובר שינויים רבים בשנתיים הראשונות לחיים, לימוד שפה, התפתחות משכיבה להליכה ולא פחות חשוב לימוד כישורים חברתיים. מתן מזונות מגוונים המכילים את מירב אבות המזון יתרמו למימוש הפוטנציאל של המח המתפתח גם להמשך החיים. המח מגיע ל85% מגודלו בגיל 3 שנים. 50% מהאנרגיה הנאכלת הולכת לגדילה ותפקוד המח. תינוקות ופעוטות שיאכלו מזונות עשירי ברזל בתקופת 1000 הימים יהיו בעלי הישגים טובים בתחום הקריאה, כתיבה וכישורי המתמטיקה בעתיד.

 

 

למידע נוסף על תחליפי חלב

 יעניין אתכם גם: תחליף חלב אםתזונת תינוקות , דייסה לתינוקות, אוכל לתינוקותדייסת קורנפלור