אף בגד לא נשאר נקי - למה תינוקות פולטים?

נטע רוזנברג, יועצת להתפתחות התינוק

תינוקות רבים סובלים מתופעה הנקראת ריפלוקס: תכולת הקיבה שלהם עולה בחזרה וגורמת לתינוקות לפליטות מרובות, הקאות וכאבים. אם גם התינוק שלכם עובר את זה אתם כבר יודעים שזה לא נעים, גם לכם וגם לתינוק.

 

למה זה קורה?

בגלל חוסר בשלות של מערכת העיכול אצל תינוקות ובמיוחד פגים. שסתום חד כיווני בין הושט לקיבה עדיין לא עובד כמו שצריך.

 

יש שני סוגים של ריפלוקס:

ריפלוקס גלוי מלווה תינוקות רבים ומתבטא בפליטה ו/או הקאה. במרבית המקרים הוא עובר באופן טבעי עם הבשלת השסתום שמפריד בין הקיבה לוושט.

בריפלוקס סמוי, חומצת הקיבה עולה לוושט וחוזרת חזרה ולכן בדרך כלל הוא לא מלווה בפליטות. החומצה צורבת את רירית הושט ויוצרת מעין כוויה שגורמת לתינוק סבל רב. למעשה כל מגע של חלב עם מקום הכוויה גורמת לכאב עז לתינוק.

תינוק הסובל מריפלוקס סמוי אינו רגוע, הוא חווה אי שקט ובוכה הרבה במהלך היום. הוא מקשר בין אוכל לכאב ולכן נראה כמעט תמיד תגובה שלילית סביב הארוחות וניסיונות ההאכלה. לרוב הוא יקשית את גבו לאחור בתגובה לאוכל או בסיום הארוחה.

ריפלוקס סמוי קשה יותר לאבחון בגלל העדר הפליטות וכיוון שהעלייה במשקל לא נפגעת.

 

כדאי להבחין בין תופעת הקוליק לריפלוקס סמוי כיוון שלא כל ילד שסובל מבכי ואי שקט לוקה בריפלוקס סמוי. ילדים שסובלים מקוליק, לרוב יפגינו אי שקט בשעות אחר הצהריים לעומת הריפלוקס שמתפרס על פני כל שעות היום ובעיקר סביב ניסיונות ההאכלה.

 

מהם הסימנים שפליטה מרובה של תינוק אינה תקינה?

במידה והתינוק פולט הרבה, אך חיוני ועולה במשקל בדרך כלל אין סיבה לדאגה. במידה ותינוק פולט הרבה ובנוסף סובל מהתסמינים הבאים, צריך לגשת לרופא:

אינו עולה במשקל כמצופה

סובל מהשתנקויות

סובל מהפרעות נשימה וקוצר נשימה

סובל משינוי צבע בעור

 

מה תוכלו לעשות כדי להקל על התינוק שלך?

  • השכיבו את התינוק על הגב כשהמזרון מורם בזווית של 30 מעלות (הזווית חייבת להישען על תומך קשיח, לא כריות/שמיכות שתוך זמן קצר יגרמו לזווית של 10 מעלות בלבד, שאינה יעילה)
  • תרופות בהתאם לדרגת הריפלוקס ולחומרתו, בהנחיית רופא
  • הסמיכו את המזון על-ידי דייסה
  • בחינת טיפולים במסגרת הרפואה האלטרנטיבית