תרכובת מזון לתינוקות והאכלה מבקבוק

תרכובת מזון לתינוקות היא החלופה הבטוחה היחידה לחלב אם, ל- 12 החודשים הראשונים בחיי התינוק שלכם. אבל איך יודעים איזה תחליף הכי בריא, או כמה לתת בכל ארוחה? הנה רשימה קצרה של כל מה שאתם צריכים לדעת:

מהי תרכובת מזון לתינוקות? 

רוב תרכובות המזון עשויות מחלב פרה, שהותאם ושונה כדי להתאים לצרכים התזונתיים של התינוק שלכם. כך שכבר לא מדובר באותו חלב פרה שאתם מכירים ושותים בעצמכם.

מדוע תינוקות זקוקים לתחליף חלב פרה?

כל תרכובת מזון לתינוקות שתבחרו הינה מועשרת בוויטמינים, מינרלים ושומנים להם התינוקות זקוקים, ושאותם הם אינם יכולים לקבל ישירות מחלב פרה. כמו כן, תינוקות לא יכולים לעכל לגמרי חלב פרה כמו שהם מעכלים חלב אם או תמ"ל. רמת החלבון בחלב הפרה גבוהה מדי עבורם, ולכן בפורמולות השונות, מורידים אותה כדי שתתאים בדיוק לרמה הרצויה. 

מסיבות אלה, לא כדאי לתת חלב פרה לתינוק עד גיל 12 חודשים. תינוקות מתחת לגיל 12 אינם צריכים לצרוך:

* חלב פרה רגיל

* חלב מרוכז, מאויד, או ממותק

* תחליף חלב כמו חלב סויה, אורז, שקדים או חלב קוקוס.

איזה תחליף חלב הכי בריא?

כל נוסחה לתינוק שאתם יכולים לקנות בישראל עונה על סטנדרטים ישראליים מחמירים. רוב נוסחאות החלב המבוססות על חלב פרה הן באיכות דומה, ובעלות ערך תזונתי דומה, והן מתאימות לרוב התינוקות. ישנם מותגים שעשויים להיות יקרים יותר, אבל זה לאו דווקא אומר שהם טובים יותר עבור התינוק שלכם.

בחלק מהתמ"לים היקרים יותר, יש מרכיבים מיוחדים מיוחדים, כמו LCPs (סוג של שומן בעל תכונות טובות עבור המוח). עם זאת, אין הרבה הוכחות כי פורמולות אלו טובות או בריאות יותר. אפשר לקנות תרכובת מזון לתינוק בצורת אבקה או פורמולה שכבר מוכנה לשתייה. שתי האופציות טובות, אבל הפורמולה המוכנה לשתייה לרוב תהיה יקרה יותר.

תרכובות מזון מיוחדות

לתינוקות מתחת לגיל 12 חודשים, פורמולה המבוססת על חלב פרה מומלצת יותר מאלו העשויות מפולי סויה, חלב עיזים או כאלו בהן הלקטוז שונה. אבל תינוקות שאינם יכולים לצרוך פורמולה המבוססת על חלב פרה, עשויים להזדקק לפורמולה מיוחדת. באלו יש להשתמש רק תחת פיקוח רפואי.

פורמולה מבוססת סויה

חלק מהתינוקות אינם יכולים לצרוך אין מוצרים מבוססי חלב בגלל אלרגיות או רגישות. תמ"ל המבוססת על סויה תעניק לילד שלכם את כל החומרים המזינים שהוא צריך. אבל אם אתם חושבים על לעבור לסויה, דברו קודם עם רופא או דיאטנית. צריכת רמות גבוהות של סויה יכולה להוות סיכון פוטנציאלי לתינוק.

תרכובת מזון לתינוק תוצרת בית 

תרכובת ביתית המשתמשת בציר עצמות ומרכיבים אחרים, אינה חלופה מתאימה לחלב אם או לחלב המבוסס על חלב פרה בחנות. תמ"ל תוצרת בית יכולה להכיל מרכיבים רבים שאינם בטוחים לתינוק שלכם, ולכן כדאי להימנע מהן.

כמות תמ"ל לתינוק 

כמובן שכל תינוק הוא שונה ואוכל בקצב ובכמויות שלו, אבל בעיקרון, כלל האצבע שלפיו מחשבים את כמות האוכל הוא כזה: מכפילים את משקל התינוק ב- 150cc ומחלקים ב- 8 (התינוק צריך לאכול כל שלוש שעות). הכמות המתקבלת היא כמות התמ"ל שיש לתת לו בכל ארוחה.