תרכובת מזון לתינוקות, או בקיצור - תמ"ל

תרכובת מזון לתינוקות - מה זה בעצם?

פורמולה לתינוקות מבוססת בדרך כלל על חלב פרה מעובד ודל שומן. התרכובת כוללת גם מרכיבים נוספים כגון ויטמינים, חומצות שומן ופריביוטיקה (פחמימות שיכולות לעורר את צמיחה של חיידקים "טובים" במערכת העיכול), כדי להציע סגולות תזונתיות הדומות לאלו של חלב אם. את רשימת המרכיבים המלאה תוכלו למצוא על על האריזה וכך להחליט אם הפורמולה הזאת מתאימה לילדכם. אם לא, חשוב לדעת כי ישנם סוגים אחרים של תמל (תרכובת מזון לתינוקות), כולל כאלו העשויות מסויה. סביר להניח שהתינוק שלכם יכול לקבל נוסחה המבוססת על חלב פרה, אלא אם כן הרופא אומר אחרת.

הורים רבים תוהים איזה תחליף חלב הכי בריא עבור ילדיהם, אבל האמת היא שאין לכך תשובה חד משמעית אחת, מכיוון שכל תרכובת מזון לתינוקות יש יתרונות וחסרונות משלה, ומאד מאתגר לסקור את כולם מבלי להיכנס לעומק מדעי מבלבל. בעיקרון, ארגון הבריאות העולמי אומר שאין תחליף לחלב אם,ואפילו התמל המתוחכמת ביותר, עם האיזון התזונתי המדויק, לא יכולה להציע את היתרונות הבריאותיים הייחודיים של חלב אם לתינוקות. ויותר מכך, האכלה מלאכותית לכשעצמה, לא יכולה לעשות יותר מאשר להתקרב לפעולת ההנקה, במשמעות פיזיולוגית ורגשית, לתינוקות ולאמהות כאחד.

תרכובת מזון לתינוקות אינה יכולה לשכפל את היתרונות שמעניק חלב האם למערכת החיסונית של התינוק, אך עם זאת, יש לה יתרונות משלה והיא כן מעניקה לתינוקך את כל אבות המזון להם הוא זקוק. אז איזה תחליף חלב הכי בריא או הכי נכון בשבילך? רק את יכולה לבחור את הפורמולה הטובה ביותר עבור הצרכים של המשפחה שלך. וכן, עלות וזמינות הם פקטורים חשובים ביותר (במיוחד אם נגמרת לך התרכובת באמצע הלילה! את בטח לא רוצה לחכות שלושה שבועות עבור הזמנה מיוחדת).

למרות שזה יכול להיות מפתה לשנות תרכובות אם התינוק נראה לא יציב, נסי לא לאבחן בעצמך (או לאפשר לחברים בעלי כוונות טובות או קרובי משפחה לעשות זאת) כל בעיה הדורשת שינוי בפורמולה, מבלי לדון בה עם הרופא שלך. השימוש בכל סוג של תמ"ל צריך להיעשות בהתאם לקבוצת הגיל שכתובה על האריזה, ויש לעקוב בקפדנות אחר הוראות השימוש בעת הכנת התרכובת. כמות תמ"ל לתינוק תלויה כמובן בתינוק עצמו ובצרכיו, אך יש לוודא כי הוא אוכל כל שעתיים - שלוש.

* תרכובת מזון סטנדרטית - "מתאימה מהלידה" לתינוקות עד גיל 12 חודשים. היא לרוב מבוססת על חלב פרה, אך יכולה להיות גם מבוססת על חלב או סויה או חלב עיזים. אלא אם כן יש סיבות משכנעות נגד שימוש בחלב המבוסס על חלבון פרה, זה הבחירה המומלצת.

* פורמולה המיועדת לתינוקות מעל חצי שנה בלבד - מיודעת לגילאי 6 עד 12 חודשים. אין הוכחות לכך שהן שונות מהפורמולה הסטנדרטית. 

* תרכובת מזון מועשרת - מומלצת לפעמים לתינוקות שפולטים כמויות גדולות יחסית לאחר האכלה. עם זאת, היא אינה יכולה לפתור את הבעיה ואין להשתמש בה ללא הדרכה של מומחה בריאות מוסמך. 

* פורמולה לפגים - תוכננה במיוחד לצרכיהם התזונתיים של פגים והיא אינה מתאימה לתינוקות בריאים.