תפרחת חיתולים

מהי תפרחת חיתולים?

לא משנה כמה זהירה ויסודית תהיי, בשלב מסוים בתחילת חייו של תינוקך, הוא יסבול מתפרחת חיתולים ממנה סובלים רוב התינוקות. לכן חשוב לחשוב קדימה וללמוד כיצד מהם הגורמים לתפרחת החיתולים, מהן שיטות הטיפול ואיך לגרום לישבנו של התינוק לשוב למצב רגיל ורגוע.

ממה היא נגרמת?

תפרחת החיתולים נגמרת לרוב בגלל חום ולחות. התפרחת נראית כמו משיכות מכחול אדומות על ישבנו של התינוק או קשקשת אדמדמה באיזור איברי המין. חלק מן הגורמים לתפרחת הם גירויים בעקבות שתן וצואה, סוג מזון לתינוקות חדש, עור רגיש, חיתולים צמודים מדי או אנטיביוטיקה הנצרכת על ידי התינוק או האם המניקה. הצעד החשוב ביותר במניעת תפרחת חיתולים הוא לשמור על החיתול של תינוקך יבש ונקי. השכיבי את תינוקך על מגבת בכל עת בה הוא ללא חיתול ותני לו ליהנות גם מרגעים אלה כדי לאוורר את האיזור. לאחר שחיתלת את תינוקך בשנית, וודאי כי לא מתחת את החיתול צמוד מדי לגופו.

כיצד לטפל בתופעה?

לאחר החלפת החיתול, נקי את האיזור בעדינות בעזרת מטלית לחה, או השפריצי מים מרעננים. שימי לב לא לשפשף את העור חזק מדי ולהימנע ממגבונים המכילים אלכוהול. השתמשי בסבון עדין כשאת רוחצת את תינוקך וודאי כי את טופחת ולא משפשפת את האיזור כשאת מייבשת אותו.

כאשר תינוקך סובל מהתופעה, עלייך להגביר את קצב החלפת החיתולים ולוודא כי את מחליפה אותם בכל פעם שישנן יציאות. באפשרותך להשתמש במגוון קרמים המכילים אבץ, אשר ירגיעו את העור ויהוו חוצץ בין עור התינוק לבין הצואה או גורמי גירויים שונים. מרחי אותם בנדיבות וכסי אותם בווזלין על מנת שלא ידבקו לחיתול.

כחלק מניסיונותייך למנוע את הבעיה, נסי להימנע משימוש במוצרים המכילים חומרי ריח, כולל מרככי כביסה בעלי ריח חזק. השתדלי להשתמש בתכשירים היפו-אלרגניים ונטולי ריח על מנת למנוע גירויים מיותרים. בנוסף, מומלץ להלביש את תינוקך בבגדים מאווררים ולהימנע ממכנסיים צמודים מדי שעלולים ליצור לחות וחום באיזור הישבן.

על אף שהיא נראית כואבת ומגרדת, תפרחת החיתולים לא תמיד מציקה לתינוקך, אך מומלץ לטפל בה באופן מיידי על מנת שלא תוביל לשלפוחיות, חום, נפיחות, מוגלה או פטרייה. במידה וכן ישנם תסמינים נוספים, פני לרופא המשפחה והתייעצי עימו לגבי המשך הטיפול.