תחליפי חלב – מה עושים כשהתינוק אלרגי לחלב

מהי רגישות לחלב?

תינוקות רבים סובלים מאלרגיה לחלב פרה עקב אי סבילות ללקטוז. אם התינוק סובל מהרבה גזים, שלשולים, הבטן שלו נפוחה והוא בוכה הרבה, כדאי לבצע בדיקה אצל רופא כדי לבדוק אם זה המקור לבעיה. אלרגיה שלא מטופלת עלולה לגרום למחלות כרוניות ולאי נוחות רבה. לאחר שנעשה אבחון מסודר, הדרך לטפל בבעיה היא לתת לתינוק תחליפי חלב שאינם מבוססים על חלב פרה. כיום קיימים תחליפים למוצרי חלב מסוגים שונים: על בסיס סויה, פורמולות על בסיס הדרוליזט, פורמולות על בסיס חומצות אמינו ועוד. מומלץ להתאים את סוג התחליף בהתאם להמלצת רופא הילדים.

מעבר לתחליפי חלב 

במעבר לתזונה באמצעות תחליפים למוצרי חלב, יש כמה דברים שחשוב להקפיד עליהם:

• צריך לשים לב שהפורמולה אינה פגת תוקף ושהקופסה לא במצב פגום. בנוסף, יש לשמור אותה במקום יבש וקריר.

• בעת הכנת תחליף החלב, צריך לעבוד עם ידיים נקיות ולהשתמש במשטח נקי. חשוב לעשות את ההכנה לפי הוראות היצרן שנמצאות על גב האריזה. בכל קופסה יש כפית מדידה שבאמצעותה ניתן לדייק את הכמויות. 

• המים צריכים להיות מורתחים, גם במקרה של שימוש במים מינרליים. אסור לחמם פורמולות במיקרוגל בגלל שהחלב לא מתחמם בצורה שווה, דבר שיכול לגרום לכוויה לתינוק.

• צריך להכין את הפורמולה לפני ההאכלה, לא כדאי להכין ואז לשמור במשך כמה שעות. הזמן המקסימלי שבו ניתן לשמור פורמולה מוכנה הוא עד 24 שעות בקירור, בכל מקרה זה לא מומלץ משום שיכולים להתפתח חיידקים על הפטמה של הבקבוק ובחלב עצמו.

• תינוק צורך בחודשים הראשונים לחייו בין 120 מ"ל עד 160 מ"ל לקילוגרם אחד שלו במהלך יממה אחת. ככל שהוא גדל, כמות המזון שלו עולה אך צריכה לרדת ביחס למשקל שלו.

לסיכום

תחליפים למוצרי חלב כוללים את כל אבות המזון שהתינוק צריך. לפעמים יש התלבטות האם כדאי להוסיף להם רכיבים שכוללים תוספת פרוביוטיקה על מנת לחזק את מערכת העיכול. החיידקים הפרוביוטיים ידועים בכך הם מונעים שלשול ומפחיתים סיכונים לדלקות. למרות זאת לא כדאי להוסיף אותם באופן ספונטני משום שגוף של תינוק עלול להגיב אליהם באופן שונה מגוף של אדם מבוגר. במקרה כה חשוב להתייעץ עם רופא על מנת לבדוק האם יש בהם צורך ובאיזה כמות מומלץ להשתמש.

התאמת התזונה לתינוק חשובה מאוד להתפתחות שלו, במיוחד החודשים הראשונים. היא אחד הגורמים המשפיעים ביותר על הבריאות שלו ועוזרת להימנע מרגישויות לא נעימות כמו פריחות, כאבי בטן, תפרחת חיתולים ומחלות ילדות.