תחליפי מזון למוצרי חלב

כשזה מגיע לתזונה של תינוקכם, כולם מסביב שמחים לתת עצות - חברים מרובי ילדים, אימא, סבתא או האחיות בטיפת חלב, לכל אחד ואחת יש דעה כיצד מומלץ להאכיל את התינוק. יש הטוענים שעדיף להאכיל אותו בחלב אם ומהצד השני יש את אלו שמעדיפים תחליפים למוצרי חלב. בנוסף לכך, יש הטוענים שאכילה מרובה של תחליפי חלב עלולה לגרום להשמנת יתר של הילד בעתיד. יש כאלו שחושבים ששימוש בתחליפי חלב גורם לתופעה מוגברת של גזים. מנגד, יש כאלו שדוגלים בשימוש בפורמולות צמחיות ובמתן תחליף מזון לתינוקות מסוג זה מגיל ינקות. בתוך השיח העשיר הזה, אתם צריכים לבחור מה הכי טוב לילדיכם. כדי לעשות קצת סדר בבלגאן, כדאי לשים לב לכמה תפיסות מוטעות הנוגעות לתחליפי חלב אם:

תחליפי מזון למוצרי חלב מונעים אלרגיה לחלב 

הטענה הרווחת היא שפורמולה צמחית תמנע מילדיכם רגישות ללקטוז, אך למעשה לא קיים קשר כזה המעוגן במחקר. דוגמה לכך ניתן לראות במחקר שפורסם על חטיפי "במבה". אחוז הילדים הסובלים מאלרגיה לבוטנים הוא נמוך בישראל ביחס לשאר מדינות העולם. חוקרים מצאו, שאכילת חטיפי בוטנים בגיל הינקות מרגילה את הגוף לרכיבים שנמצאים בוטנים ולכן דווקא השימוש הרב בסוג המזון הזה מונע לעתים הופעה של רגישויות ואלרגיות. בדומה לכך, רגישות ללקטוז מתפתחת מסיבות הקשורות בגנטיקה, סביבה ותזונה לא מאוזנת. לפיכך הימנעות מוחלטת מחלב לא תמנע בהכרח רגישות ללקטוז.

תחליפי חלב אם גורמים להשמנה 

משקלו של התינוק קשור באופן ישיר לתזונה שהוא מקבל, אך יש גורמים נוספים שיכולים להשפיע עליו כמו גנטיקה, סביבה וההתפתחות הפיזיולוגית שלו. מחקרים רבים מצביעים על כך שתינוקות הניזונים מתחליפי חלב, אינם מתפתחים באופן שונה מתינוקות הניזונים מחלב אם. בנוסף לכך, יש כאלו הטוענים כי תחליפי חלב מאוזנים ובעלי ערך תזונתי גבוה, מסיעים בשמירה על המשקל התקין של התינוק.

תופעת גזים 

יש כאלו הטוענים שכל תחליף מזון לתינוקות מעודד את תופעת הגזים ממנה סובל כל תינוק לעתים קרובות, במיוחד בחודשים הראשונים. הטענה היא שתחליפי חלב אם הם סמיכים יותר ומכילים חומרים שגורמים לפעילות מוגברת במערכת העיכול. זוהי תפיסה שגויה, שכן התחליפים מותאמים לתינוקות, מועשרים בצורה מדויקת בכל הרכיבים החיוניים ולכן רופאים רבים ממליצים לשלב אותם בתזונה כבר בחודשים הראשונים.