תחליף חלב אם מומלץ - איך להתמודד עם גזים

הורים רבים שואלים את עצמם איזה תחליף חלב אם מומלץ לשימוש? האם להניק או להאכיל בתחליף חלב? האם לשלב בין תמ"ל והנקה? ומה הכי טוב בשביל התינוק? הסיבה העיקרית לכל השאלות האלו נעוצה בעובדה ששוק המזון לתינוקות עמוס בתחליפי חלב איכותיים מסוגים שונים - על בסיס חלב פרה, על בסיס סויה, ללא לקטוז ועוד, כולם טובים ובריאים ולא תמיד קל להבין במה מתאים לנו להשתמש. בנוסף לכך, כשבעים אחוז מהתינוקות עד גיל חצי שנה סובלים מתופעה של גזים (מוכרת גם בשם "קוליק"), שגורמים לכאבי בטן, תחושת חוסר נוחות והרבה בכי. התופעה נפוצה גם אצל תינוקות שמקבלים חלב אם וגם אצל תינוקות שמקבלים תחליף מזון לתינוקות. כדי לעזור לתינוק להתמודד איתה מומלץ להקפיד על כמה פעולות:

כך תעזרו לתינוקכם להתמודד עם גזים

* כשהתינוק בוכה, החזיקו אותו על הזרוע כאשר הבטן שלו מונחת עליה והרגליים משוחררות כלפי מטה. התנוחה הזו מוכרת בשם "נמר על עץ" והיא מקלה בצורה משמעותית על כאבי הבטן.

* עסו את גבו של התינוק ואת הבטן בעדינות. אפשר להשתמש בשמן מיוחד לתינוק אחרי האמבטיה בתנועות מעגליות. המגע מרגיע, מסייע לפעולת המעיים ומשרה תחושת ביטחון.

* שימוש במוצץ לא רק מרגיע את הבכי אלא גם עוזר לטיפול בגזים – פעולת היניקה מעודדת פעילות מעיים ומזרזת את תהליך העיכול.

* גם אם אתם מאכילים אותו עם תחליף חלב אם או מניקים - לא כדאי להאכיל אותו בזמן הבכי כפיצוי. עודף של מזון רק יגביר את כאבי הבטן ואת בעיית הגזים. 

* אם תחליף מזון לתינוקות שאיתו אתם מאכילים את התינוק מבוסס על חלב פרה, בידקו את האפשרות להאכיל אותו בתחליפי חלב אם שמבוססים על סויה או כאלו שאינם מכילים לקטוז. רגישות לחלב פרה נפוצה בעיקר אצל מבוגרים אבל יכולה להופיע כבר מגיל הינקות. במקרה כזה, מעבר לתזונה חליפית יוכל להקל בצורה משמעותית על בעיית הגזים. 

* חיידקים פרוביוטיים שנמצאים באופן קבוע במערכת העיכול מסייעים לפעילות התקינה של המעיים. אם אתם מחפשים תחליף חלב אם מומלץ על ידי רופא, חברה טובה או בן משפחה – וודאו שהוא כולל תוספת של פרוביוטיקה ואת כל הוויטמינים הדרושים.

הכי חשוב לזכור - סבלנות והשריית תחושת רוגע ישפיעו בצורה הטובה ביותר על התינוק שלכם. תנו לו הרבה מגע, חום, תחושת ביטחון ופינוק וכל השאר יעבור לידכם בקלות.