תחליף חלב אם - הטוב ביותר עבור התינוק שלך

גם אם את מניקה את התינוק שלך וגם אם לא - בשלב מסוים הוא כנראה יצרוך תחליף חלב אם. בין אם זה יקרה מהרגע הראשון או בשילוב הדרגתי עם חלב האם בשלבים מאוחרים יותר, חשוב לבחור את סוג המזון שהכי מתאים לתינוקכם. תזונת תינוקות נכונה ובריאה הכרחית לגדילה והתפתחות התינוק, ולכן תרכובות מזון לתינוקות - תמ"ל - מכילות ויטמינים ומינרלים כדי להתאים בדיוק לצרכי התינוקות. תחליף חלב אם מבוסס באופן שגרתי על חלב פרה או סויה, ושאר המרכיבים נקבעים לפי תקנים בינלאומיים שמתבססים על מחקרים מקיפים בתחום תזונת תינוקות.

איך בוחרים את התמ"ל המתאים ביותר?

קודם כל - תמיד תדאגו לקראו את רשימת הרכיבים על כל מזון שאתם קונים עבור תינוקכם. 

במידה והתינוק סובל מבעיית גזים - תופעה נפוצה מאוד בחודשים הראשונים - כדאי מאוד לבחור תחליף חלב אם עם הרכב קל לעיכול שמכיל את החיידק הפרויביוטי L.Reuter. 

גם תחליפי חלב שמבוססים על חלב פרה וגם אלה שמבוססים על סויה טובים עבור תינוקות - במקרה הראשון החלבון הוא מן החי, ובמקרה השני מן הצומח. תחליפי חלב שמבוססים על סויה יכולים להתאים לתינוקות עם רגישות לחלב פרה וגם במידה וההורים מעוניינים בתזונה שמקורה מהצומח מטעמי אמונה וערכים. אלרגיה לסויה היא נדירה, אבל גם במקרה הזה קיימות פורמולות מיוחדות ועדינות יותר על בסיס חומצת אמינו או חלבון חלב פרה שעבר הידרוליזה.

אופן השימוש בתחליפי חלב אם

בדומה לתרופות, יש לשמור את התמ"ל במקום קריר ויבש ובוודאי שלא להשאירו בחום למשך זמן ארוך. תמיד חשוב לרחוץ את הידיים עם מים חמים וסבון לפני הכנת הבקבוק ולעסוק בהכנה באזור נקי. יש להכין תחליף חלב אם בדיוק לפי הוראות היצרן ולהקפיד על היחס בין האבקה לנוזל - תרכובת דלה מדי עלולה למנוע מהתינוק קלוריות שחיוניות לגדילתו, ותרכובת עשירה מדי עלולה להקשות על גופו לפרק את המזון לרכיבים הנחוצים לו.

יש תינוקות שיעדיפו את המזון מחומם ויש כאלה שישתו אותו פושר - את זה תלמדו מניסיון. אם תרצו לחמם את הבקבוק, שימו אותו בתוך כלי עם מים חמים או במחמם בקבוקים למשך כרגע שעה, ובכל מקרה אל תחממו אותו במיקרו - זה עלול ליצור כיס חום בתוך הנוזל ולגרום לכוויה אצל התינוק.

בדרך לאוכל מוצק - דייסת קורנפלור לתינוק

הדייסה היא חלק תשוב מתזונת תינוקות. מעבר להיותה תחנת מעבר שבה תינוקכם צריך לבקר כדי לגלות את האוכל המוצק, היא גם עוזרת לתחושת השובע לאורך זמן ומומלצת לתינוקות שמתקשים לעלות במשקל וסובלים מפליטות מרובות. ניתן לשלב דייסת קורנפלור לתינוק בשלב מוקדם יחסית במקרים הנ"ל על ידי הוספת כף דייסה לתחליף החלב ובהמשך ניתן להעלות את הכמות בהדרגה. בעקרון ניתן ומומלץ לתת לתינוק אוכל סמיך מהרגע שבו הוא יודע לשבת עם תמיכה, ובאופן כללי כדאי להתחיל להוסיף לתפריט דייסת קורנפלור לתינוק מגיל חצי שנה ומעלה. 

בהמשך ניתן להוסיף את הדייסה למרקים ותערובות של פירות וכך לחשוף את ילדכם בהדרגה למגוון טעמים עד שיפתח את טעמו בעולם המזון המוצק.