תחליף חלב אם – החופש לבחור

תחליף חלב אם הראשון פותח לפני כ-150 שנים, במטרה לסייע לנשים שלא הצליחו להניק, להאכיל את התינוק מבלי להיעזר באישה מינקת. מאז הוא עבר גלגולים רבים וכיום ניתן למצוא תחליף חלב אם בהרכבים שונים כאשר כולם מאוזנים מבחינה תזונתית ומתאימים במיוחד לתזונת התינוקות. תחליף החלב מאפשר לאמהות רבות לבחור כיצד להתנהל בתקופת ההנקה. אמהות יכולות לבחור האם להניק את התינוק, האם לשלב בהנקה גם תחליפי מזון לתינוקות והאם לא להניק בכלל ולהאכיל את התינוק באמצעות תחליפים למוצרי חלב.

תחליף חלב אם מכיל הרכב מאוזן של כל אבות המזון, חלבונים, מינרלים, וויטמינים, שומנים וסוכרים. סוגי התמ"ל השונים (תרכובת מזון לתינוקות) נחלקים למספר קבוצות בהתאם לסוג החלב שעליו הם מבוססים:

תחליפי חלב על בסיס חלב פרה 

מכילים תרכובת שמבוססת על החלבונים, הסוכרים והשומנים שבחלב הפרה אך עוברת התאמה על מנת להפוך אותה דומה יותר לחלב אם. ההתאמה מתבצעת על ידי הפחתת כמות החלבונים, שינוי הרכב החומצות השומניות באמצעות הוספת שומנים מן הצומח והוספת ויטמינים, מינרלים וברזל במינונים מדויקים.

תחליפי חלב על בסיס סויה 

הסויה משמשת כמקור צמחי לחלב ומשמשת כפתרון יעיל לתינוקות שרגישים לחלב פרה. הלקטוז, מוחלף על ידי סוכרוז, סוכר חלב שיוצר פחות עומס על מערכת העיכול.

תחליפי חלב לפגים  

תחליפי מזון לתינוקות שמותאמים לצרכי הפגים בשלבי התפתחות שונים. חלק מהתחליפים מתאימים לפגים בתקופה הראשונה שלאחר הלידה ואחרים מתאימים לשלבים מתקדמים יותר במהלך שנת החיים הראשונה. התרכובת של תחליף החלב לפגים שונה מזו של תחליף החלב הרגיל בכך שהיא מכילה הרכב עשיר יותר בקלוריות, שומנים ומינרלים.

החופש לבחור היום בהנקה או בתחליפי חלב הוא גדול מתמיד. לאחר שנים של מחקר, חברות המזון פיתחו תחליפים שיכולים לתת מענה לצרכים משתנים ובכך נותנות מענה לתינוקות בעלי צרכים שונים. חלק מהיולדות הטריות בוחרות שלא להניק מסיבות כאלו ואחרות - הרגשת אי נוחות, חזרה מהירה אל העבודה, רצון לשתף את הבעל בהאכלת התינוק ועוד. יולדות אחרות בוחרות בהנקה או בשילוב שלה עם תחליף מזון לתינוקות. החופש לבחור מאפשר לכל אישה להמשיך ולהתנהל בהתאם לאורח החיים ולהשקפת העולם שלה.