תחליף חלב אם - איך לשלב הנקה ובקבוק

תחליף חלב אם - כן או לא?

תחליף חלב אם משמש כתחליף נפוץ למזון לתינוקות. בשוק ניתן למצוא פורמולות של תחליפי מזון לתינוקות מסוגים שונים: על בסיס סויה, ללא לקטוז, על בסיס חומצות אמינו, פורמולות לפגים ועוד. השאלה האם להניק או להאכיל בבקבוק מעסיקה הורים רבים. להנקה יש מספר יתרונות בולטים – חלב האם מכיל נוגדנים שמחזקים את המערכת החיסונית של התינוק ומפחית את הסיכויים של הופעת כאבי בטן. בנוסף לכך ההנקה מייצרת קשר מיוחד ואינטימי בין האם והתינוק ומזרזת את התכווצות הרחם והשדיים של האם לאחר הלידה. גם אם בחרתם בהנקה או בשילוב של הנקה ותחליף מזון לתינוקות, במוקדם או במאוחר מגיע השלב שבו התינוק צריך להתרגל לינוק מבקבוק. 

ממה מורכבים תחליפי החלב?

תחליף חלב אם מספק לתינוק את כל החלבונים, הוויטמינים והמינרלים הנחוצים להתפתחות תקינה. כשמתבצע המעבר אל תחליפי חלב לתינוקות, כדאי לבדוק באיזה סוג תמ"ל אתם מעדיפים להשתמש לפי הרכיבים המופיעים על גב האריזה ואיזו חברה עומדת מאחוריו. בשלב הבא, צריך להרגיל את התינוק לינוק מבקבוק. לתינוקות שרגילים לינוק מפטמת השד המעבר הזה עלול להיות לא פשוט. יניקה מבקבוק שונה מיניקה משד, לכן כדאי לעשות את השינוי בהדרגה. מומלץ להציע לתינוק לינוק מהבקבוק זמן קצר לפני מועד ההנקה שלו, כשהוא קצת רעב, ולנסות לעשות את זה עם מישהו אחר מבני המשפחה – אם האב או הסבתא ינסו להאכיל אותו, כל התהליך יהיה חדש עבורו ויש סיכוי יותר גדול שהוא יסכים לבקבוק בשלב הזה. אם האם תנסה להאכיל אותו, הוא יימשך מיד אל ההרגל הקבוע ואל הריח המוכר וינסה לינוק ממנה.

לסיכום

אין סיבה לוותר על ההנקה ולעבור מיד אל תחליפי חלב לתינוקות. עם המעבר לבקבוק כדאי לחלק את הארוחות – להניק פעמיים או שלוש ביום ולתת ארוחה אחת של מזון לתינוקות. אם נוצר גודש בחזה בגלל הפחתת כמות ההנקות, יש לשאוב את החלב על מנת להקל על תחושת האי נוחות. חשוב לשמור על קשר עין קרוב עם התינוק בזמן ההאכלה ולשים לב לסימנים של בעיות בעיכול. במידה והוא מתחיל לסבול מגזים ושלשולים, מומלץ לבדוק אם הוא רגיש לחלב פרה ואת האפשרות של החלפת הפורמולה. תזונת תינוקות מתאימה היא חיונית במיוחד לשמירה על בריאות התינוק וצריך להיות מעקב תמידי אחרי התגובות שלו למזון חדש.