תזונת תינוקות - סקירה מהעולם

בשנים עברו, כשילדים היו יושבים סביב שולחן האוכל ולא היו מסיימים את המזון שהונח בצלחת, האמהות היו אומרות:"תסיימו הכל כי באפריקה יש ילדים רעבים". האם זה עבד? אנחנו לא יודעים; מה שאנחנו כן יודעים זה שלא הרבה השתנה מאז, ותינוקות רבים שנולדים ברחבי העולם נאלצים להסתפק ב תזונה דלה, אם בכלל.

תזונת תינוקות בעולם

יוניסף (UNICEF) הינו הארגון הבינלאומי הגדול והחשוב בעולם למען ילדים, שממלא את תפקידו ושואב את סמכותו מכוח האמנה הבינלאומית לזכויות הילד. בסקירה של הארגון מינואר 2018 הם מציינים כי תזונת תינוקות טובה, היא ללא ספק אחד מהגורמים המרכזיים והחשובים ביותר להישרדות התינוקות ולהתפתחות נאותה של ילדים. למרות שתינוקות וילדים הם קטנים בגופם וניתן לחשוב שכמות המזון לה הם זקוקים היא פחותה, ההפך הוא הנכון: דווקא הם צריכים יותר מזון ויותר הקפדה על מנת לשרוד.

דוח יוניסף מציין בין השאר שאחד מכל שלושה תינוקות מחכה זמן רב מדי להאכלה, שיותר מדי מהתינוקות מקבלים רק ארוחה מינימלית כמו דייסה לתינוקות, ושמעט מדי תינוקות נהנים מגיוון במזון שחשוב מאד להתפתחות שלהם.

ארגון הבריאות הבינלאומי שיושב בג'נבה פרסם תכנית אסטרטגיה גלובלית בנושא תזונת תינוקות וילדים צעירים לשנים 2012-2025 ומאז לא קרו שינויים רבים.

ארגון הסיוע האמריקאי הגדול יו.אס.אייד (USAIDׂ) הציב לעצמו את המשימה לעזור למדינות העולם מבחינה הומניטרית ובנושא מיגור הרעב. הוא הציב לעצמו כמטרה מרכזית את הנושא של תזונת תינוקות, ילדים ואמהות, וגם הוא פרסם דו"ח שמתאר את מטרות התזונה הגלובלית בעולם לשנת 2025.

הקרן הפילנטרופית של ביל ומלינדה גייטס (Bill & Melinda Gates Foundation) אף היא שמה לעצמה למטרה לטפל בשיפור ההזנה של תינוקות וילדים צעירים.

האתגר, כפי שהם מציגים אותו, הוא שכל שנה מליוני תינוקות וילדים מתים או סובלים מבעיות פיזיות והתפתחותיות בגלל תזונה דלה ב - 1,000 הימים הראשונים של חייהם. האסטרטגיה בה הם רוצים לנקוט היא השקעה בגישות שעוזרות לתזונה, כמו למשל להתמקד בעידוד האמהות להניק, ובחיזוק תוספי מזון כמו תחליפי חלב ודייסות. האזורים הראשונים בהם בחרו להתמקד הם בנגלדש, אתיופיה, הודו וניגריה.

מתוך כך אנחנו מבינים שבהרבה מקומות בעולם קיימת בעיה אמיתית של תזונת תינוקות שנובעת מסיבות רבות, לא בהכרח רק בגלל המלחמות הרבות שמתרחשות בנקודות רבות ברחבי העולם. 

לכן קל לברך את השפע שעומד לרשות הקונים בשופרסל בייבי כשהם באים למדור "אוכל לתינוקות", שם הם מוצאים תחליפי חלב איכותיים ויכולים לבחור דייסה לתינוקות מתוך רשימה מגוונת לפי מה שמתאים לתינוק שלהם.