שמפו לתינוקות - להתקלח בלי דמעות

שמפו לתינוקות מסוג אל דמע, אינו גורם לצריבה בעיניים והופך את הרחצה לנעימה וקלה. לפני השימוש הראשון רצוי לוודא שהמוצר היפואלרגני, ללא פראבנים ומועשר ברכיבים מרגיעים. במידה ואתם משתמשים במוצרי טואלטיקה נוספים כמו אל סבון, שמן גוף לתינוק, סבון כביסה לתינוקות, ספריי החתלה ומשחת החתלה, רצוי לבדוק גם אותם. עור התינוק רגיש לגירויים חיצוניים ושימוש במוצרים שלא מתאימים לו עלול לגרום לאדמומיות ולתחושה לא נעימה. הרחצה באמבטיה היא טקס יומי קבוע וזמן מיוחד שבו מחזירים לכמה דקות את התינוק לסביבה מימית המוכרת לו מהרחם. חלק מהתינוקות מגיבים אליה בצורה לא טובה ובוכים במשך כל הרחצה. במקרה כזה, כדאי לנסות להפוך אותה לאירוע מהנה, ללמד אותו שמים זה כיף ולתרגל את החוויה כחיובית בכמה צעדים:

להכין מראש את כל הציוד 

לפני שמתחילים ברחצה כדאי לארגן את כל הדברים הנחוצים כדי שבזמן האמבטיה תוכלו להפנות את כל תשומת הלב לתינוק ולא תצטרכו להתעכב ולחפש פריטים חשובים כמו שמפו לתינוקות, חיתול חד פעמי, מכנסיים, חולצה, גרביים, קרם לחות לתינוק ומגבת רכה.

לוודא שטמפרטורת המים מתאימה 

המים צריכים להיות בטמפרטורה סביב השלושים מעלות בקיץ ושלושים וחמש מעלות בחורף. מים חמים מדי או קרים מדי גורמים לתחושת אי נוחות מאוד גדולה לתינוקות ואין להם יכולת להכיל שינוי כזה בשונה מאצל אנשים מבוגרים. אחרי שממלאים את המים באמבטיה, צריך להכניס מרפק או למדוד את טמפרטורת המים לפני שמתחילים ברחצה.

לדבר עם התינוק 

גם אם נדמה לכם שהוא עדיין לא מבין הרבה, מומלץ לדבר איתו בצורה ברורה (גם אם היא נוטה באופן טבעי להיות תינוקית) ולהסביר לו בכל פעם מה אתם עושים: "עכשיו אנחנו הולכים לעשות אמבטיה", "מורידים את החולצה", "בוא נעשה מקלחת כיפית" וכן הלאה. כמובן שאת הכל עושים עם חיוך, ברוגע ועם המון רכות. בצורה הזו תוכלו לשקף לו מה קורה, לפתח אינטראקציה ולעודד את התקשורת ביניכם. עם הזמן כשהוא יבין יותר, הוא ידע למה לצפות ויזהה את החוויה כחיובית יותר.

לקחת לאמבטיה צעצועים 

במיוחד במקרה שבו תינוק בוכה בגלל הרחצה במים, כדאי לקחת לאמבטיה צעצועים ולנסות לשחק איתו כשהוא במים. יש צעצועים שמותאמים שמיוחד לאמבטיות וכאלו שאפשר להפוך אותם לצעצועי אמבטיה. אם אתם רוצים לוותר על זה, גם ספוג רחצה לתינוק יכול לשמש להסחת הדעת. אמבטיה שהיא כיפית ונעימה הופכת להיות הרבה יותר קלה ומהנה לכולם, ומקנה לתינוק תחושת בטחון כשהוא במים.