שמפו לתינוקות ועוד - כל מה שצריך לדעת על האמבטיה הראשונה

טיפול בתינוק - צעדים ראשונים

טיפול בתינוק בימים הראשונים לאחר הלידה מציף המון רגשות אצל ההורים הטריים, וביחד עם האהבה החדשה שנולדת, נוצרים גם חששות רבים. ההורים שואלים את עצמם שאלות כמו איך להחזיק את התינוק בצורה הכי בריאה, מתי להאכיל אותו, מה הדרך הטובה ביותר להרגיע אותו כשהוא בוכה, ועוד ועוד שאלות. בין כל הפעולות האלו נמצאת גם האמבטיה הראשונה. ההתארגנות לקראתה מצריכה שימת לב להרבה פרטים קטנים - מה טמפרטורת המים המומלצת, באיזה אופן צריך להחזיק את התינוק, מה הזמן שבו כדאי לעשות את האמבטיה, באיזה סוג של סבון לתינוקות עדיף להשתמש ועוד. יש שפע של מידע ברשת וכמובן עצות שונות מקרובי משפחה וחברים. כדי לעשות סדר בדברים ולהוריד את הלחץ, אנחנו מביאים לכם כמה דגשים עיקריים לאמבטיה הראשונה:

לקראת האמבטיה הראשונה

* לא חייבים לעשות אמבטיה מלאה לתינוק בימים הראשונים – אפשר לנקות אותו עם חיתול בד או צמר גפן שהורטבו במים פושרים ולאחר מכן לנגב אותו במגבת עדינה. בנוסף, אפשר לשטוף אותו באופן חלקי בכיור, במיוחד אחרי החלפת חיתול, וכמובן לבדוק לפני כן שטמפרטורת המים פושרת (סביב 30 מעלות).

* לאמבטיה הראשונה, יש להכין מגבת רכה, שמפו לתינוקות, לסדר משטח החתלה, חיתולים חד פעמיים ובגדים שבהם תלבישו אותו לאחר מכן. הטמפרטורה בחדר האמבטיה צריכה להיות סביב 22 מעלות כאשר טמפרטורת המים האידיאלית היא סביב 36 מעלות. גובה המים באמבטיה לא צריך להיות יותר מעשרה סנטימטרים.

* כשמכניסים את התינוק אל האמבטיה צריך להחזיק אותו בשתי ידיים: ביד אחת הראש שלו צריך להיות מונח על שקע המרפק והיד השנייה צריכה לעטוף את העכוז כך שפניו של התינוק פונות כלפי מעלה. ברחצה אפשר להשתמש בשמפו לתינוקות ולשים אותו בעדינות על הראש ובכל הגוף. את הפנים אין צורך לשטוף בשמפו, מספיק לשטוף אותם במים. הרחצה לא צריכה להיות ארוכה מדי, מספיקות כמה דקות בודדות, אם הוא נהנה מהאמבטיה אפשר להשאיר אותו קצת יותר.

* בשום מצב, לא עוזבים את התינוק לבד במים. צריך לתת לא תמיכה מלאה ולהיות מרוכזים כל הזמן ברחצה. שניות בודדות של חוסר תשומת לב עלולות להיגמר באסון.

* כשמוציאים את התינוק מהמים צריך לעטוף אותו במגבת רכה, מבלי לנגב אותו בצורה חזקה אלא פשוט לספוג את המים בעדינות. לאחר מכן, גם אם אתם משתמשים בחיתולים טבעיים או חיתולים חד פעמיים, לא מומלץ למרוח על העכוז תכשירים נוספים, רק לוודא שהוא יבש.

לסיכום

כדאי לעשות את האמבטיה כשעה אחרי שהתינוק אכל, כשהוא לא עייף מדי וכך הוא יישאר רגוע ורגיש נעימות לאחריה. יש תינוקות שאוהבים מים ומאמצים את חווית הרחצה בכיף. יש כאלו שפחות וזה גם בסדר, לא צריך ללחוץ עליהם ולנסות להשאיר אותם יותר זמן במים. ככל שהתינוק גדל, ניתן להשתמש בעזרים נוספים במים כמו צעצועים מיוחדים, כדי להפוך את החוויה לנעימה ומשעשעת.