מוצרי תינוקות - שומרים על העור הרך של התינוק

כולם יודעים שאין דבר נעים יותר מהעור הרך והנעים של תינוקות, נכון? מסתבר שהעובדה הזאת לא כל כך מובנת מאליה. עור התינוק הוא מאוד רגיש ולכן חשוב לשמור עליו כדי שהוא באמת יהיה רך, נעים וכמובן בריא. מכיון שתינוקות מגיעים לעולם עם חוסר של אוכלוסיית חיידקים נורמטיבית, העור שלהם חשוף יותר לזיהומים שונים ונוטה ליובש, גירויים ופריחה. לא צריך להילחץ, ישנם מוצרי תינוקות ייעודיים שקיימים למטרה הזאת בדיוק.

שומרים על ניקיון

הדבר הראשון שחשוב לזכור, הוא שבתקופה הראשונה אחרי הלידה כדאי להמעיט כמה שאפשר בחומרים שיכולים לגרום לזיהום ויובש. כשאנחנו רוחצים את התינוק כדאי לקצר את התהליך, וכל עוד שארית חבל הטבור לא נפלה עדיין, עדיף לא לתת לכל גופו של התינוק לשקוע במים. בשלב זה מומלץ מאוד להשתמש בספוג רך לתינוק מחומרים טבעיים, שיהיה נעים למגע, ולרחוץ אותו את התינוק בעדינות רבה בעזרת הספוג כשיש כמות מים מועטה בתוך האמבטיה. לאחר ששארית חבל הטבור נופלת, ניתן לעשות אמבטיה של ממש, אבל גם בשלב זה אין צורך למלא יותר מעשרה סנטימטרים של מים חמימים. המטרה היא לתת לתינוק להרגיש את המים החמימים שיש להם אפקט מרגיע שמזכיר את התחושה העוטפת המוכרת של התקופה בתוך הרחם. חשוב להקפיד לנקות היטב בין קפלי העור של התינוק, אחרת עלול להצטבר שם לכלוך.

יש להשתמש במוצרי תינוקות מיוחדים שהותאמו לעור העדין שלהם ולא מכילים חומרים משמרים ומבשמים למיניהם. פרט לספוג רך לתינוק, יש צורך להצטייד גם בסבון ושמפו מיוחדים, וגם בקרם גוף לתינוק שישמש אותו לאחר הרחצה.

אחרי הרחצה

מחקרים רבים הוכיחו שאחד הדברים החשובים לתינוק הוא המגע - לכן לאחר שלב האמבטיה כדאי מאוד למרוח קרם גוף לתינוק במגע נעים ומלטף. זהו שלב שיוצר קרבה בין ההורה לתינוק, ובנוסף לכך קרם גוף לתינוק אמור להכיל חומרים טבעיים ומזינים שמרגיעים את עור התינוק, משפרים את זרימת הדם ועוזרים במקרים של גירויים ופריחות, שנפוצים מאוד אצל תינוקות. חשוב מאוד להקפיד על קרם ללא חומרים משמרים, כימיקלים ומינרלים שעלולים להיות מזיקים ומסוכנים במיוחד לתינוקות.

שלב ההלבשה 

מוצרי תינוקות לא מסתכמים בחומרי רחצה והיגיינה - גם כשאתם קונים בגדים לתינוק, שימו לב שהבד הוא מכותנה מלאה, ללא סיבים סינתטיים, נושם ואוורירי. חשוב לוודא שגם הסדין שעליו שוכב התינוק לא יהיה מחוספס מדי. באופן כללי את כל הבדים שבאים במגע עם תינוקכם, עדיף לכבס עם אבקת כביסה לתינוקות - מוצרי כביסה רגילים עלולים להכיל ריכוז גבוה מדי של סבון, וכשהבד נוגע בעור התינוק הוא יכול לגרום לו לגירוי.

אם נקפיד על שימוש נכון במוצרי תינוקות שנועדו לשמור על עור התינוק שלנו, לא רק שהוא יהיה באמת נעים למגע, הדבר החשוב באמת הוא לדאוג שיהיה נעים לתינוק עצמו - כשהעור שלו בריא ולא מגורה.