סימנים לכך שאפשר להפסיק עם חיתולים לתינוקות

כל ילד הוא ייחודי בתהליך ההתפתחות שלו, ולכן אין גיל או זמן ספציפיים שבו הוא אמור להגיע לשלב המיוחל של גמילה מחיתולים. אז איך אפשר למעשה לדעת מתי הילד אכן הגיע לשלב בו הוא בשל להיגמל ולוותר על חיתולים לתינוקות?

במאמר של ג'קלין האוורד מרשת סי.אן.אן. שפורסם בנובמבר 2017, היא מתארת טכניקות שונות והתייחסויות תרבותיות מגוונות להתמודדות עם גמילה מחיתולים ברחבי העולם. ניתן להתרשם שבכל מקום - טורקיה, איראן, וייטנאם, ארה"ב ועוד - הגישה שונה בהתאם לתנאים הקיימים. אבל אפשר גם למצוא מספר סימנים שיכולים להעיד על כך שהגיע הזמן לקנות את הספר "סיר הסירים" של אלונה פרנקל - אותו ספר שיצא לאור לראשונה בשנת 1975 והפך להיות קלאסיקה ישראלית. כמעט בכל בית שבו פעוט מתקרב לשלב הגמילה, בו אין יותר חיתולים חד פעמיים אלא כבר תחתונים של ממש, יהיה מי שיטרח לקנות את הספר הזה.

מאז הצטרפו לרשימה ספרים נוספים כמו: "פיץ וציפה ושלולית של פיפי" של אקסלר שפלר, "לא רוצה חיתול" של רן כהן-אהרונוב, "הסיר של לולו" של קמילה ריד ועוד ועוד.

7 סימנים לכך שהקטנטנים בשלים לוותר על חיתולים לתינוקות:

  • הם מתחילים להתלונן שהחיתול רטוב או מלוכלך ורוצים שיחליפו להם.
  • הם עושים קקי בשעות קבועות או בזמנים שניתן לצפות מראש
  • הם נשארים יבשים ליותר משעתיים
  • הם רוצים ללכת יחד אתכם לשירותים
  • הם מבינים את הקשר בין סיר-פיפי-קקי
  • הם מתחילים לומר או להראות באופן ברור מתי הם צריכים לשירותים
  • הם יודעים להוריד מכנסיים ותחתונים בעצמם

אחד מהדברים החשובים ביותר בזמן התחלת תהליך הגמילה, הוא למצוא את התזמון הנכון לילד:

אם הגמילה תתחיל לפני הזמן שמתאים עבורו, הוא יחזור במהרה לחיתולים לתינוקות. 

אם הגמילה תתחיל אחרי הזמן שמתאים לו, יש לשער שיהיו יותר רגעים מביכים

אם כך מהו התזמון הנכון?

כל אם תדע לזהות, עם החושים שלה, מהם הסימנים הספציפיים לילד שלה. כל גננת בעלת ניסיון תדע להבחין בסימנים שלא מוזכרים ברשימה, וכנראה שכולם יהיו נכונים.

לסיכום:

לכל ילד, בכל תרבות, יש את הדרך המתאימה לעבור את שלב הגמילה מהחיתולים. חשוב להתבונן בילד ולזהות את הסימנים שמעידים על כך ששלב החיתולים לתינוקות בחייו מסתיים, ומתחיל שלב חדש. בכל מקרה, חשוב שיהיה שיתוף פעולה בין ההורים למטפלת, לגננת ולשאר בני המשפחה, על מנת להפוך את חווית ההסתגלות לחיים בלי חיתולים חד פעמיים לקלילה, פשוטה ונעימה לילד.