סבון לתינוקות - איך ליהנות מהאמבטיה

מה מיוחד בסבון לתינוקות?

סבון לתינוקות צריך לכלול מרכיבים עדינים ולהתאים במיוחד לעור התינוק. במהלך הרחצה הוא עלול לחדור אל העיניים ולגרום לצריבה לא נעימה, לכן מומלץ להשתמש בשמפו אל דמע עשיר בתמציות מרגיעות שנשטף בקלות. הרחצה היומית של התינוק היא מעין טקס של ניקיון ואחת החוויות הכיפיות והנעימות בתהליך הטיפול בו. המגע עם המים יכול לייצר תחושת נעימות גדולה, אך לחלק מהתינוקות קשה להתרגל לאמבטיות וחלקם לא אוהבים אותן. תינוק שבוכה הרבה כשרוחצים אותו עלול לפתח עם הזמן פחד ממים ולהתקשות לעשות אמבטיה לבד בגיל מאוחר יותר. רחצה שמלווה עם הרבה בכי מתסכלת את ההורים והופכת את האמבטיה היומית לאתגר גדול. חשוב לדעת שהסיטואציה הזו נפוצה מאוד ואין סיבה להתרגש ממנה. תינוקות שמגיבים בצורה לא טובה למים עושים את זה בגלל מגוון סיבות. כדי להתמודד עם הבעיה צריך הרבה סבלנות ובאמצעות ניסוי וטעייה, לנסות להבין מה גורם לו להרגיש לא בנוח.

ומה אם הוא בוכה באמבטיה?

תינוקות לא יכולים לדבר ולהגיד מה מפריע להם. עם הזמן מכירים יותר ויותר את הניואנסים הקטנים שלהם, לכל מצב יש את הבכי שלו - לעייפות, כאבי בטן, רעב ופחד, צריך רק ללמוד להקשיב. תינוקות עלולים לבכות בגלל רחצה במים בעיקר בגלל שהיא מוציאה אותם מאיזור הנוחות שלהם. תחושות הגוף משתנות לכמה דקות במהלך היום והלא מוכר הופך למרתיע. כדי להפוך את החוויה לנעימה אפשר לנסות כמה דברים: חשוב לוודא לפני כן שטמפרטורת המים מתאימה והחדר מחומם מספיק. אפשר לפזר באמבטיה משחקים וצעצועי מים ולהתחיל את הרחצה בצורה איטית וכיפית – לשיר לו ולשחק איתו, לחייך המון, לדבר אליו ולנסות להפוך את האמבטיה למשחק. הדבר הכי חשוב הוא לתמוך בתינוק כל הזמן ולא לשחרר אותו לרגע, זה מעניק לו תחושת בטחון ומעבר לזה - הרחצה עלולה להיות מאוד מסוכנת ומספיק רגע אחד של חוסר תשומת לב כדי לגרום לאסון של טביעה.

מוצרים מיוחדים לתינוקות

סבון לתינוקות או שמן רחצה לתינוק מסוג אל דמע מכילים חומרים עדינים שאינם גורמים לגירוי בעיניים, בשונה משמפו תעשייתי למבוגרים. הקפדה על שימוש נכון במוצרים האלה חשובה מאוד. מספיק שהתינוק יסבול פעם אחת מצריבה בעיניים כדי לגרום לו לקשר את האמבטיה עם תחושת סבל ובנוסף, סבון שאינו מותאם אל העור שלו עלול לפגוע בבריאות שלו. בשוק המוצרים לתינוקות קיימים מבחר מוצרי רחצה כמו שמפו לתינוקות, שמן רחצה לתינוק או סבון לתינוקות. כשבוחרים את המוצר חשוב לקרוא על גב האריזה אילו חומרים הוא מכיל ומי החברה שמייצרת אותו. אמבטיה קלה ונעימה היא אתגר שאפשר לעמוד בו, גם אצל התינוקות שבוכים הרבה. הסוד הוא במציאת הדרך המיוחדת של כל תינוק ליהנות ממנה.