מזון לתינוקות - להתחיל לאכול עם כפית

תינוקות אוהבים לשחק ולהכניס כל דבר אפשרי אל הפה בשלבים מאוד מוקדמים. פעולת היניקה למשל היא אחת הדרכים הבסיסיות שבה הם חשים את העולם שסביבם, וכל צעצוע או אביזר בבית עלול להיות בהמשך אטרקטיבי ולהיות מוכנס אל הפה. החל מגיל ששה חודשים אפשר כבר לשלב מזון לתינוקות ביחד עם הנקה או תחליף חלב אם כמו דייסת קורנפלור או דייסת שיבולת שועל.

מתחילים עם הכפית

עם תחילת ההאכלה עם כפית האכלה לתינוק, הוא רואה בה עוד כלי משחק וינסה להחזיק אותה לבד, אך הכפית לא סתם משעשעת אותו - היא עוזרת לו לפתח כישורים מוטוריים וכושר התמצאות במרחב. בהתחלה הרבה אוכל יעוף לכל הכיוונים, הוא יחזיק אותה הפוכה, יטלטל אותה, יזרוק איתה אוכל, יפספס את האוכל בדרך אל הפה ויראה לכם דרכים יצירתיות לאכילה שלא חשבתם עליהן עד לאותו רגע. לקראת גיל שנה וחודשיים המצב ישתפר והוא ילמד להשתמש בה בדרך הטובה והמוכרת, כך שאין מה לדאוג, רק להתאזר בסבלנות ולנקות הרבה.

תינוקות אוהבים להחזיק הרבה דברים וינסו להחזיק גם את הכפית שלכם כשאתם אוכלים. תנו להם לשחק איתה ולנסות לאכול איתה, כמובן שבשגרת ההאכלה נותנים להם לאכול עם הכפית שלהם. בעבר זו הייתה בדרך כלל כפית מפלסטיק אבל היום עם התפתחות המודעות לחומרים שעלולים להימצא בפלסטיק, מומלץ להאכיל את התינוק עם כפית האכלה מסיליקון שאינה מכילה ביספינול A ונוחה לשימוש. אפשר להשתמש בה בהאכלה של כל מזון לתינוקות: מחית ירקות, מחית פירות, דייסת אורז, דייסת סולת ועוד.

משחק הוא חלק מתהליך הלמידה, כשתינוק דופק עם הכפית על השולחן הוא מפעיל את שרירי היד ומגלה שקשה יותר להרים אותה ולכוון אותה אל הפה. כשהוא יחזיק אותה הפוך ויראה שהאוכל נופל אל הרצפה, הוא ילמד עם הזמן שכדאי להחזיק אותה בכיוון אחר. אוכל לתינוקות מזין ובריא הוא דבר חיוני להתפתחות תקינה, לכן לא כדאי לתת לתינוק לשחק איתו כל הזמן ולשלוט בסיטואציה כמו בכל סיטואציה אחרת - להאכיל אותו ולספק הרגל קבוע של טקס האכלה. תינוקות מזהים כבר מגיל מאוד צעיר את הכיסא שלהם ואת הסינר ויודעים לבקש אוכל, במיוחד כשהם רואים מישהו אחר אוכל לידם. צריך לדעת מתי להתגמש ומתי לוותר והכי חשוב - לדעת ליהנות.