מוצץ לתינוק - לישון טוב בלילה

מוצץ לתינוק הוא אחד המוצרים החביבים על תינוקות והורים - הוא משמש כאובייקט חלופי לאם ומסייע בהרגעת בכי, מפחית את הסיכון לתופעת מוות בעריסה, ומלווה את התינוק בשנה הראשונה לחייו כאביזר משחקי ופרטי. יש הורים שחוששים לפתח תלות במוצץ וטוענים שהוא עלול להפריע להנקה. הסיבה העיקרית לכך היא שפעולת המציצה ופעולת היניקה שונות זו מזו, היניקה מפטמת האם מצריכה מאמץ גדול יותר וכשתינוק מתרגל למצוץ מוצץ לתינוק לפני שהוא מתרגל להנקה, הוא עלול לינוק בצורה פחות טובה ולהכאיב לאם. בנוסף לכך, ידוע שתינוק שלא נגמל ממוצץ עד גיל מאוחר, יש סיכוי גדול שיתפתחו אצלו קשיים בדיבור. אפשר להימנע מכך בקלות על ידי גמילה מסודרת עד גיל שנתיים. כיום יש שוק רחב של אביזרים לתינוקות וניתן למצוא בכל חנות מקומית של מוצרי תינוקות מוצצים בעלי מבנה אורתודנטי שמתאים את עצמו למבנה הפה של התינוק.

מוצץ לתינוק - יתרונות

אחד היתרונות הבולטים של מוצץ לתינוק הוא הרגעת התינוק בזמן השינה. הוא נותן לו תחושת הגנה ונחמה, מסייע בהתמודדות עם הכאבים בתקופת יציאת השיניים, ועוזר להרגיל אותו לישון לבד לילה שלם. בגיל חודשיים עד שלושה חודשים, התינוק עלול להתקשות לקחת את המוצץ לבד ולשים אותו בפה, ואז נוצר מצב שבו בכל פעם שהוא מתעורר בלילה, הוא מתחיל לבכות מתוך ציפייה שאחד ההורים יבוא וייתן לו את המוצץ ישר אל הפה. ההרגל הזה הופך עם הזמן לסוג של משחק ולדרך להשגת תשומת לב מהירה. אפשר להימנע מכך וללמד את התינוק לקחת את המוצץ לבד כבר בשלבים הראשונים.

תינוקות חווים את העולם בעוצמה רבה דרך כל החושים, ומתחילים מהר מאוד להכניס כל דבר אל הפה. אפשר לשלב בדרך הזו גם מוצצים, כאביזרים שאפשר ורצוי להכניס אל הפה כחלק ממשחק. אחרי שהוא מתרגל להכניס לבד את המוצץ אל הפה בשעות שבהן הוא ער, מתחילים להרגיל אותו בהדרגה לעשות את זה לבד גם בשעות הלילה. בזמן ההשכבה, מציעים לו לקחת את המוצץ מהיד ולא מכניסים לו אותו אל הפה. תוך זמן קצר הוא יתרגל לקחת אותו לבד מהיד ולהכניס אותו אל הפה שלו בעצמו. בשלב הבא מרגילים אותו לקחת את המוצץ לבד גם כשהוא מתעורר באמצע הלילה. שמים בפינה קבועה במיטה מוצץ אחד או שניים, מסבירים לו שמשם הוא יכול לקחת אותו, נותנים לו לנסות למצוא אותם באופן עצמאי ורואים איך הוא מתמודד עם זה. עם הזמן הוא מתרגל בתהליך הדרגתי להשתמש במוצץ באופן עצמאי ושאר ההשכמות שהוא עושה להורים קורות מסיבות אחרות.