מה זה תרכובת מזון לתינוקות?

נראה שכיום אין מי שאינו יודע מה זה תרכובת מזון לתינוקות, אבל אולי דווקא בגלל שהכל כבר נראה ידוע ומובן מאליו, הגיע הזמן לרענן מעט את הזיכרון.

תרכובת מזון לתינוקות (תמ"ל) היא תחליף לחלב אם. זוהי למעשה תרכובת מזון בצורת אבקה להכנה עם מים, שרכיביה מותאמים לצרכי הגדילה של תינוקות. רוב התרכובות מבוססות על חלב פרה בתוספת שומנים, ויטמינים, ומינרלים שונים. יש גם תרכובות שמבוססות על סויה או כאלו המיועדות למצבי בריאות מורכבים.

אבקת תמ"ל הוכנה באופן מסחרי כבר בסוף המאה ה-19. כן, כבר אז היו אמהות שמסיבה כזאת או אחרת נאלצו לוותר על הנקה. התרכובת הייתה מאוד יקרה, ומעטות המשפחות שיכלו להרשות זאת לעצמן. אמהות שנאלצו בכל זאת לספק תחליף חלב אם להנקה, היו משתמשות בחלב פרה במידת האפשר; כשזה לא היה בנמצא, היו נותנות מחית ירקות או מחית דגנים, כשהן מהולות במים. הרעיון והגישה הבסיסית לא השתנו הרבה מאז, אך כיום ניתן למצוא תרכובת מזון לתינוקות במבחר טעמים, במבחר מרכיבים, ובמבחר צורות.

איזה תחליף חלב הכי בריא?

אנשים אוהבים לשאול את השאלה הזאת מתוך תקוה שהתשובה תהיה חד משמעית. אבל למעשה, כדאי לשאול אותה בצורה קצת אחרת: "איזה תחליף חלב הכי בריא לתינוק שלי"? כי הרי כל אחד הוא שונה, וגם לתינוקות בני יומם יש העדפות שונות בטעם, וגם לתינוקות בני יומם יש שונות גופנית או רגישויות יחודיות ולכן, כשבודקים איזה תחליף חלב הכי בריא, התשובה היא אינדיבידואלית. מזל שבמגוון הגדול שקיים כיום, הרבה יותר קל למצוא את המענה המתאים, במחיר שווה לכל נפש.

חשוב לציין שהנקה היא דרך ההזנה הטובה ביותר עבור התינוק, אך כבר הבנו שלעתים יש צורך להוסיף תמ"ל לתפריט. משרד הבריאות ממליץ שנשים שאינן מניקות, או מניקות באופן חלקי, תשתמשנה, להאכלת תינוק עד גיל שנה, בתמ"ל שהינו על בסיס חלב פרה. כמובן שיש צורך לוודא שאין היסטוריה של רגישות לחלב פרה במשפחה, ולבדוק אם התינוק יכול לעכל חלב פרה; אם המשפחה טבעונית ניתן למצוא בשוק תחליף חלב אם טבעוני על בסיס סויה

איך להתאים כמות תמ"ל לתינוק?

בכל תרכובת יש הסבר על הכמות לבקבוק, אבל גם לגבי השאלה הזאת יש לזכור שכל תינוק הוא ייחודי, ושונה מכל תינוק אחר. לכן, בנוסף לסטנדרט הרשום, כל אם צריכה לבדוק מהי כמות התמ"ל המתאימה לתינוק שלה. חשוב לשים לב שהתינוק מתפתח יפה ועולה במשקל באופן ראוי, ושמצב רוחו טוב.