כל מה שרצית לדעת על מוצץ לתינוק

מוצרים לתינוקות הולכים ומתרבים, אבל אם יש מוצר אחד בסיסי שהפך לסמל של גיל הינקות - זהו המוצץ. נדמה לנו שזהו מוצר שהשימוש בו הוא מובן מאליו, אבל לפני שאתם רוכשים מוצץ לתינוק שלכם, כדאי שתבינו למה בכלל יש בו צורך, מהם היתרונות והחסרונות שלו ואיך בוחרים בין סוגי מוצצים הקיימים בשוק.

הצורך במוצץ לתינוק

בתחילת חייו של התינוק, כל האנרגיה שלו מרוכזת באזור הפה ולמעשה בשנה הראשונה התינוק ינסה לחקור כל דבר בעזרת הפה שלו. הצורך האוראלי הוא פיזיולוגי ורגשי, התינוק לא מוצץ רק לשם צריכת מזון אלא גם כדי להירגע, להירדם או להתמודד עם מתח וגירויים רבים מדי. מוצץ לתינוק הוא בסופו של דבר הוא גם חפץ שעוזר לילדכם להבין שהוא ישות נפרדת מכם - תהליך זה בדרך מלווה בקשיים ומתח, ומוצץ הוא אחד הדברים שעוזרים לתינוק להתמודד איתם.

יחד עם זאת, לא כל התינוקות צריכים מוצץ - רבים מהם לא מתחברים אליו ולומדים להרגיע את עצמם באופנים אחרים. אין טעם להכריח תינוק להשתמש במוצץ כשהוא לא מעוניין בכך.

יתרונות וחסרונות

פעולת המציצה מרגיעה את התינוק במצבים רבים, ולכן מוצץ מקל גם עליו וגם על ההורים. על פי מחקרים רבים, נמצא גם שאצל תינוקות שמשתמשים במוצץ במהלך השינה, ישנו סיכון נמוך יותר לתסמונת מוות בעריסה. 

אם אתם חוששים מגמילת התינוק מהמוצץ, קחו בחשבון שזה בדרך כלל יותר קל מאשר לגמול אותו ממציצת אגודל.

אז מהם בעצם החסרונות שצריך לקחת בחשבון בשימוש במוצץ? פרט לצורך לגמילה שהיא תהליך לא פשוט, תינוקות שמשתמשים במוצץ נמצאים בקבוצת סיכון גבוה יותר לדלקות אוזניים. הפתרון הוא להתחיל את הגמילה באופן הדרגתי כבר אחרי גיל חצי שנה. 

חסרון נוסף אצל תינוקות יונקים הוא "בלבול פטמות" - התינוק עלול להתבלבל ולינוק בצורה פחות יעילה, לכן כדאי לא להרגיל אותו למוצץ עד שהוא מתרגל לינוק היטב.

שימוש במוצץ מעל גיל שנה לאורך זמן עלול גם לגרום לפגיעה בהתפתחות השיניים, יש לקחת זאת בחשבון ולהתיעץ עם רופא שיניים במידת הצורך.

סוגי מוצצים

המגוון העצום של מוצרים לתינוקות כבר מכניס אותנו לבלבול, אז איך בוחרים נכון מוצץ לתינוק?

שני סוגי מוצצים עיקריים הם סיליקון וגומי. הסיליקון קשיח ועמיד יותר, אבל חלק מהתינוקות יעדיפו את הגומי הרך כי הוא נעים להם יותר. כדאי להתחיל משני הסוגים כדי ללמוד מה התינוק שלכם מעדיף. 

המוצצים מגיעים במספר צורות: "בלון" (מוצץ עגול או חצי עגול, מאוד פופולרי אבל בשימוש ארוך מדי עלול להזיק למבנה הלסת), אורתודונטי (בנוי בצורה שמותאמת לחלל הפה כדי לא לגרום נזק לשיניים), צורת אצבע ארוכה (מתאים לפגים), צורת אצבע שטוחה, ומוצץ עם בליטות (מתאים לשלב יציאת השיניים). המוצצים מגיעים גם בגדלים שונים, כדי להתאים לתינוקות בגילאים שונים.

מוצץ הוא אולי מוצר בסיסי מבין כל המוצרים לתינוקות, אבל חשוב שתהיו קשובים לצרכי התינוק שלכם כדי לבחור עבורו את המוצץ הכי מתאים, בזמן הכי מתאים עבורו.