טיפים לתזונת תינוקות בשנה הראשונה לחייהם

אוכל מספק את האנרגיה וחומרי המזון שכל תינוק, ילד או מבוגר צריכים לבריאותם.

מה מומלץ לתת להם בשנה הראשונה?

בשנה הראשונה לחיי התינוקות הם משלשים את משקל גופם ומתארכים ב-50%. כדי להזין את ההתפתחות הפיזית והמנטלית שלהם, אוכל הוא ללא ספק בעדיפות גבוהה.

חלב אם הוא האוכל הטוב ביותר לתינוקות. אך אם האם בחרה להניק באופן חלקי או לא להניק כלל, או במקרה שההנקה אינה אפשרית עבורה, קיים היום מגוון אדיר של אוכל לתינוקות שעומד לרשותה ושמכיל את כל הרכיבים לתזונה בריאה ומשביעה.

חלב אם  או תמ"ל, או שילוב ביניהם, חשובים במיוחד בששת החודשים הראשונים לחיי התינוק, ורצוי להמשיך אתם עד גיל שנה. אבל החל מגיל 4 חודשים אפשר להתחיל להציע לתינוק אוכל מעט יותר מוצק . דייסה לתינוקות היא אפשרות ראויה בשלב הזה. החל מגיל 6 חודשים כאשר "מחסן" הברזל של התינוק הולך ומתרוקן כדאי להוסיף לתזונת תינוקות מזון מוצק על מנת לשמור על גדילה והתפתחות ולהימנע מבעיות תזונתיות כמו לדוגמה מחסור בברזל.

סימנים לכך שתינוקך מוכן למזון מוצק

- הראש מוחזק בצורה יציבה ללא תמיכה

- הוא מסתכל ונוטה לכוון האוכל שמוגש

- הוא מנסה לתפוס מזון שהוגש לשולחן ולהכניס בטבעיות לפה

- פותח את הפה כשאוכל מוגש לו

כיצד להציע לתינוקך מזון מוצק כדי שהחוויה שלו תהיה נעימה 

- היי שקטה ונינוחה

- וודאי שהתינוק שלך יושב בנוח

- וודאי שאת מציעה לו אוכל כשהוא לא רעב מדי

- היי סבלנית לקצב שלו

- היי מוכנה ללכלוך ולבלגן

- דאגי שהחתיכות תהיינה קטנות ושהוא מצליח להכיל את המזון ולא להיחנק

- הציעי לו בכל פעם מזון מסוג אחד

כשהתינוק החל לאכול מזון מוצק באופן מסודר חשוב לשמור על השגרה גם כשאת יוצאת איתו מהבית לטיול ארוך, לביקורים משפחתיים וכד' 

- כדאי להצטייד בצנצנות של מזון מחיתי (פירות, ירקות)

- כדאי להצטייד בתרכובת או דייסה לתינוקות כמו: דייסת קורנפלור, דגנים וכד'. במידה ותינוקך עדיין נהנה מתחליף מזון לתינוקות (תמ"ל)

* כדאי להצטייד בקופסאות עם מנות פרי או ירק חתוכות לקוביות קטנות

תזונת תינוקות בריאה ומאוזנת צריכה להתחיל מיום היוולדם. המזון שהתינוק מקבל בחודשי חייו הראשונים ישפיעו רבות על הרגלי התזונה שלו בשנים הבאות. ברור לחלוטין, אם כן, שהנושא של תזונת תינוקות הוא נושא ראשון במעלה מבחינת חשיבותו. יחד עם זאת, אין סיבה להילחץ - יש מגוון רב של אפשרויות הזנה והכנת אוכל לתינוקות אשר מתאים לכל צורך ולכל אחד.