חיתולים - סיפורי סבתות

"איך הסתדרתן פעם בלי חיתולים חד פעמיים?" שאלה שאמהות טריות רבות שואלות את הסבתות. התשובה בדרך כלל תהיה "לא היינו ברות מזל כמוכן הצעירות". והן צודקות כי רק מ 1982 החלו להימכר בישראל חיתולים חד-פעמיים. 

חיתולים - עד מתי?

פרק החיתולים בחייהם של התינוקות והפעוטות, מתמשך מרגע היוולדו של התינוק ומגיע לסיומו סביב גיל שנתיים - שנתיים וחצי, כך שמדובר בהרבה מאוד חיתולים לתינוקות. במחקרים שנעשו הסתבר שהישראלים מחליפים לילדיהם בממוצע חמש פעמים ביום כאשר בחודשים הראשונים לחיי התינוק יחליפו לו בערך 7-8 פעמים ולקראת גמילתו 3-4 פעמים ביממה. זה אומר-  המון חיתולים! אם תחשבו, תראו שההוצאה היא גדולה מאד, וחיתולים לתינוקות מהווים, עבור הרבה הורים צעירים, את מוצר הצריכה היקר ביותר בסל.

מה היו עושים לפני שהיו חיתולים חד פעמיים?

כל סבתא שתשאלו תוכל להוסיף ולספר על הלחץ שחשה סביב כיבוס חיתולי בד והשאלה התמידית האם החיתולים יספיקו להתייבש בזמן, כך שבנוסף לבגדי התינוקות שחיכו בתורם לכביסה היה צריך לכבס גם ערימות של חיתולים... רוב האמהות הצעירות היום לא חוות את המצוקה הזו לפחות.

עוד תספר הסבתא כי מזל שהארץ שלנו שופעת שמש - לפחות ניתן היה לייבש את החיתולים יחסית מהר. ובימי הגשם? נזכרת איך הבית היה מתמלא במתקנים ביתיים לתליית כביסה וכמה קשה היה לעבור ביניהם; כי להזכירכן, גם מייבשי כביסה לא היו עדיין מוצר שכיח בכל בית אז.

ומתי הם הומצאו?

ואלרי האנטר גורדון, האישה ששינתה את חייהם של הורים ברחבי העולם והמציאה את החיתולים החד פעמיים, נפטרה בשנת 2016 בגיל 94  בשנתה. היא הייתה אם לששה ילדים והמציאה את החיתולים בשנת 1947, לאחר לידת בנה השלישי. היא סיפרה שהיא עשתה את זה כי נמאסו עליה הכביסות הרבות הרבות שנאלצה לעשות.

תחילה יוצרו החיתולים החד פעמיים מניילון ישן שיועד ליצור מצנחים וצמר כותנה. היא יצרה מאות כאלה אותם תפרה במכונת התפירה הסמוכה למטבח. את החיתולים הראשונים היא יצרה עבורה ועבור חבריה, אבל ההצלחה הרבה הביאה אותה לייצור המוני. והשאר כמובן היסטוריה.

חיתולים לתינוקות קיימים עוד מימים קדומים, אבל חיתולים חד פעמיים הם אחת ההמצאות המודרניות ששינו את חייהם של מיליוני אמהות ואבות.

קניית חיתולים חד פעמיים מסתכמת בהוצאה ניכרת למשפחה צעירה. לכן שופרסל בייבי השקיעה ודאגה לספק חיתולים חד פעמיים במחיר זול. היום הם כבר לא מיוצרים מניילון של מצנחים, אלא הם חיתולי בד רכים ואלסטיים ביותר המותאמים במיוחד לגוף התינוק.