חיתולים לתינוקות – כל מה שחשוב לדעת

דרכו של חיתול

חיתולים לתינוקות מגיעים במגוון גדלים וצורות והם המוצר הכי חיוני בתקופת הינקות. בעבר, לפני המצאת החיתול, הורים לתינוקות הסתדרו עם מה שהיה בנמצא – בעיקר חיתולי בד רב שימושיים, שכובסו ביד מדי יום על מנת לשמור על היגיינה נאותה. בתרבויות מסוימות, במזרח התיכון ובמזרח הרחוק, ההורים הסתדרו גם בלי חיתולים. התינוק הולבש עם מכנס שיש בו חור ועשה את הצרכים בחופשיות. כמובן שהיום המצב הוא שונה ועם ההמצאה של חיתולים חד פעמיים לפני כמה עשרות שנים, חלה מהפכה קטנה וכיום הם הופכים את החיים להרבה יותר קלים. חיתולים לתינוקות נחלקים לשני סוגים עיקריים.

סוגי חיתולים

חיתולים רב פעמיים - חלק מההורים הטריים מעדיפים לוותר על הנוחיות שבשימוש החיתולים החד פעמיים ובוחרים לחתל את התינוק עם חיתול רב פעמי. הבחירה נובעת בדרך כלל מסיבות שקשורות באיכות הסביבה – החיתול החד פעמי נזרק לפח ומייצר במצטבר כמויות גדולות של אשפה שאינה מתכלה. לעומת זאת החיתול הרב פעמי עשוי מבד, שהוא חומר שמתכלה בקלות לאחר השלכתו לאשפה ובעל איכויות שונות. הוא נושם יותר ומתאים לעור הרגיש של התינוק אך החיסרון הגדול הוא בכך שצריך לרכוש כמות גדולה של חיתולים, להחליף אותם בתדירות גבוהה משום שהם אינם אוגרים נוזלים ולהרתיח אותם בכביסה לאורך כל תקופת ההחתלה.

חיתולים חד פעמיים - החיתולים הפופולריים ביותר - החיתולים החד פעמיים עשויים מבד סינתטי רך וגמיש. החלק הפנימי שלהם מכיל חומרים שסופגים בצורה יעילה את הנוזלים וכולאים אותם בתוך החיתול. החלק החיצוני אטום יותר ומונע נזילה של הצרכים החוצה. בדרך הזו עור התינוק נשאר יבש ונוטה פחות לפתח גירויים. כמובן שצריך להחליף אותם מדי כמה שעות או לאחר שהתינוק עושה את הצרכים על מנת למנוע מצב של היווצרות תפרחת חיתולים.

תפרחת חיתולים עלולה להיווצר אצל כל התינוקות, גם אצל אלו שמחותלים עם חיתולים רב פעמיים וגם אצל אלו שמחותלים עם חיתולים חד פעמיים. המגע של הצרכים עם העור, בתוך החיתול, נוטה לייצר אדמומיות בעור התינוק שמתפתחת לפריחה. על מנת למנוע אותה, מומלץ להשתמש לשים משחה לתינוק – משחת החתלה מיוחדת שמכילה חומרים שמרגיעים את העור, מגבירים את הלחות ומונעים התפתחות של חיידקים.