חיתולים חד פעמיים - ההמצאה ששינתה את חיינו

חיתולים חד פעמיים - תחילת הדרך

חיתולים חד פעמיים נוצרו לראשונה בסוף שנות ה-40 של המאה הקודמת, על ידי האמריקאית מריון דונובן, שניסתה למצוא פתרון לשימוש היומיומי בחיתולים הרב פעמיים. דונובן פיתחה בעצמה את האב טיפוס של החיתול החד פעמי הראשון, במטרה למצוא דרך שתפתור אותה מהשימוש השוחק בחיתולי הבד, שדורש הרבה כביסות וניקיון אינטנסיבי מדי יום. בתחילת שנות ה-60 היא הקימה את החברה הראשונה שייצרה חיתולים חד פעמיים באופן מסחרי ורשמה פטנט על הפיתוח שלה. לאחר כמה שנים היא הציעה את הפטנט למכירה לכמה חברות ללא הצלחה. באופן פרדוקסלי, היא נפגשה עם הרבה מנהלים גברים, שחשבו שחיתולים חד פעמיים לא מספיק נחוצים. בסופו של דבר התעניינה במוצר חברה שקנתה אותו ממנה במיליון דולר, והשאר היסטוריה.

ומה קורה היום?

כיום חיתולים חד פעמיים הם חלק בלתי נפרד מהטיפול בתינוק רך. החיתולים הרב פעמיים שהקדימו אותם היו עשויים מבד כותנה וכדי לנקות אותם היה צריך לכבס ולהרתיח אותם מדי יום, על מנת לשמור על היגיינה נאותה. החיתול החד פעמי חוסך את הפעולות האלו ומקל על הטיפול הצמוד בתינוק. הוא עשוי ממעטפת ששומרת שלא ינזלו ממנו נוזלים החוצה ובנוסף השכבה הפנימית שלו מכילה חומרים שהופכים נוזלים לחומר צמיגי, כך שהתינוק נשאר יבש גם בפנים וגם בחוץ. החיתולים החד פעמיים הראשונים שיוצרו באופן מסחרי היו מאוד יקרים ונרכשו בעיקר על ידי הורים שהיו בעלי אמצעים. מאז חלה מהפכה גדולה בתחום הזה וכיום ניתן לרכוש בקלות חיתולים בזול ממבחר מותגים שזמינים בכל המדינות בעולם. 

מהי תפרחת חיתולים?

תינוקות רבים סובלים מהופעה של תפרחת חיתולים. התפרחת מאופיינת בהופעה של אדמומיות או פצעים קטנים על עור העכוז של התינוק, כתוצאה מהמגע של הצרכים עם העור. כדי להימנע ממנה מומלץ להחליף לתינוק את החיתול בתדירות המתאימה - לבדוק עם האצבע אם הוא רטוב ולשים לב מתי צריך לחתל אותו מחדש. בנוסף, חשוב לשמור על ניקיון העור שלו, להשתמש במשחה מרגיעה או משחת החתלה לתינוק, ולהקפיד לאוורר את העור מדי פעם, פשוט לתת לו להיות בלי חיתול במשך שעה או שעתיים במהלך היום. בדרך הזו התינוק גם מתרגל להרגיש בלי חיתול ונהנה מתחושה חופשית יותר.