דייסה לתינוקות - עשויה למנוע אסתמה?

מה הקשר בין דייסה לתינוקות ואסתמה?

לפי מחקר חדש שנערך על ידי מדענים פיניים, תינוקות שאכלו דייסה מגיל צעיר (עוד לפני שהיו בני חמישה חודשים), עשויים להיות מוגנים מפני אסתמה. לפי המחקר, ככל שהילדים מקבלים דייסה לתינוקות, או כל אוכל לתינוקות אחר שנעשה משיבולת שועל בגיל מוקדם יותר, כך קטן סיכויים לפתח את תנאי הנשימה הקשים המאפיינים את האסתמה. הסיכון לאסתמה בשלב מאוחר יותר בילדות, מצטמצם בכמעט שני שלישים אצל תינוקות שאכלו לראשונה דייסה לתינוקות או שיבולת שועל לפני גיל חמישה חודשים, בהשוואה לאלו שאכלו מזונות אלו בגיל מאוחר יותר, כך עולה מהמחקר.

המדענים שביצעו את המחקר מאמינים כי חשיפה מוקדמת לשיבולת שועל עשויה להיות מכרעת בסיוע להדיפת המחלה. אבל הממצאים מתנגשים עם הנחיות משרד הבריאות לתינוקות, הממליצות על הנקה במשך שישה חודשים לפני הכנסת מזון מוצק כחלק מתכנית מאוזנת של תזונת תינוקות.

על המחקר

המחקר התמקד בשאלה כיצד דיאטה וסביבה מוקדמת בחיים עשויות להשפיע על הסיכויים של הילד לפתח את מחלת האסתמה. צוות של מדענים מפינלנד בחן קרוב ל -1,300 ילדים שהוריהם השתתפו במחקר שבחן דיאטה ואורח חיים בין השנים 1996 ו -2000. הם רצו לראות אם מזונות מסוימים מעלים את הסיכון לאסתמה ולקדחת השחת, או מפחיתים אותו. כל משפחה רשמה את דפוסי תזונת התינוקות מגיל צעיר, והילדים היו במעקב במשך חמש שנים לפחות.

התוצאות, שפורסמו בכתב העת British Journal of Nutrition, הראו כי תינוקות שאכלו דייסה לתינוקות בחודשי חייהם הראשונים, היו בסיכון נמוך ב -64% ללקות בבעיות בחזה כפעוטות, מאשר אלו שלא אכלו או שהתחילו מאוחר יותר. אותו צוות מצא גם שאצל תינוקות שאכלו דגים בגיל צעיר, השיעור של מחלת קדחת השחת היה נמוך בהרבה מאשר אצלו אלו שלא. בדיווח על ממצאיהם, החוקרים אמרו: "שיבולת שועל היא דגן נפוץ מאד בפינלנד, וממנה מכינים דייסה, לחם ומגוון סוגים של אוכל לתינוקות.

מחקרים נוספים מרמזים כי שיבולת שועל יכולה להשפיע גם על המערכת החיסונית וכי יש לה תכונות אנטי דלקתיות. הדבר נכון גם לגבי דגים. ממצאים המחקרים מרמזים כי עיכוב הכנסת שיבולת שועל בינקות עלול להגביר את הסיכון לאסתמה עד גיל 5 אצל חלק מהילדים, מה שמסביר את תחייתה של שיבולת השועל כמזון בריאות בשנים האחרונות. חוקרים ורופאים כאחד ממליצים על קערת שיבולת שועל בינונית כל בוקר, כדרך מצוינת להפחתת כולסטרול, לזירוז חלוף החומרים ,לתחושת שובע ולאנרגיה שתלווה אתכם לאורך כל היום - לא רק אוכל לתינוקות!