דייסה לתינוקות - האם כדאי ומתי?

מהרגע שבו החלטנו להביא ילדים לעולם, עוד לפני שאנחנו מגלים האם יהיה לנו בן או בת, הדבר הכי חשוב לנו הוא "רק שיהיה בריא"! עכשיו, כשהתינוק שלנו כבר כאן, אחד הדברים הקריטיים בחייו זו התזונה. אז אחרי שבחרנו להזין אותו בחלב אם או עם תרכובת מזון לתינוקות, מגיע שלב הדייסה. האם התינוק שלנו באמת צריך לאכול דייסה לתינוקות במעבר מתזונה חלבית למזון מוצק, או שהיא סתם תגרום לו להשמין ללא שום ערך תזונתי?

מומחים לתזונת תינוקות ממליצים לא לתת לתינוקות תוספות מזון עד גיל חצי שנה, אלא אם כן הם לא מצליחים לעלות במשקל, סובלים מפליטות מרובות או זקוקים להאכלה כמה פעמים במהלך הלילה - במקרים אלה ניתן לשלב דייסת קורנפלור בתפריט שלהם בשלב מוקדם יותר.

מגיל חצי שנה ומעלה, הדייסה משחקת תפקיד חשוב בחיי תינוקכם. קודם כל יש בה סידן, ברזל, ויטמינים ומינרלים שעוזרים לגדילה והתפתחות. בנוסף, דייסה היא השער לעולם חדש של טעמים ומרקמים שאליו התינוק נחשף בהדרגה - למעשה כך נעזור לו לפתח טעם מגוון עד שיאכל מזון מוצק. דבר אחרון וחשוב לא פחות - אכילת דייסה בכפית תורמת לפיתוח מוטוריקה של הפה וגם גורמת לתחושת שובע לאורך זמן.

אז איך מתחילים עם דייסה לתינוקות?

תמיד בצעדים קטנים. בפעם הראשונה אפשר להוסיף כף דייסה לחלב האם או תחליף החלב ובכל פעם להסמיך בהדרגה, כמובן בהתאם לתגובת התינוק. בהמשך ניתן להוסיף את הדייסה למרק או תערובת פירות למטרת העשרת התפריט בקלוריות ובברזל. שימו לב - אין לחמם דייסות ותרכובות מזון לתינוק במיקרוגל, הוא לא מחמם באופן אחיד ועלול לגרום לכוויות בפי התינוק.

כשהתינוק מצליח לשבת עם תמיכה, ומראה סקרנות לאכילה כשמקרבים מזון לפיו - זה סימן שהתינוק מוכן לאכילת דייסות ומזונות סמיכים יותר.

ועכשיו - איך בוחרים דייסה?

ישנו מגוון גדול של דייסות ותרכובות מזון לתינוקות - דייסת קורנפלור, אורז, דגנים מעורבים, פירות ועוד. משרד הבריאות ממליץ להתחיל עם דייסות דגנים שלא מכילות גלוטן, מכיוון שמערכת העיכול של התינוקות לא מפותחת מספיק ויכולה להיווצר רגישות. דייסות שיבולת שועל, סולת ודגנים מעורבים, מותר לתת רק מגיל חצי שנה. אם התינוק מתחיל לשלשל, כדאי להחליף את סוג הדייסה וגם להכין אותה דלילה וקלה יותר לעיכול.

במידה והילד לא אוהב את הדייסה, אל תתפתו להוסיף סוכר כדי שיהיה לו טעים יותר - זה לא בריא. עדיף לנסות את מגוון סוגי הדייסות, עד שתמצאו את הטעם הכי מתאים לילדכם.