גמילה מחיתולים - מתי ואיך?

הרעיון של גמילה מחיתולים עלול אולי להישמע כמו משימה קשה מרתיעה, אבל אם הילד שלכם באמת מוכן לשלב הבא, אין לכם הרבה מה לדאוג. החיים נמשכים, ויום אחד גם התינוק הקטנטן שלכם פשוט יעשה את הצעד המתבקש - כשהוא ירצה לעשות בסיר, הוא פשוט יעשה בסיר, ובבת אחד לא יהיו יותר חיתולים חד פעמיים בבית. טוב, אולי לא בבת אחת... לפעמים זה קורה בגיל 18 חודשים, ולפעמים זה לא קורה עד כמעט גיל 4, אבל אל דאגה - שום ילד בריא לא יגיע לגן חובה בחיתולים. אז אל תלחצו, בסופו של דבר כולם עושים בסיר. אבל אם אתם רוצים לעזור, אתם יכולים להנחות את הילד בתהליך. מוכנים לשלב הבא - ללא חיתולים חד פעמיים? כך תגיעו לשם

גמילה מחיתולים ב- 5 שלבים:

הציגו את הסיר

כדי לעורר עניין, התחילו לדבר עם תינוקכם על פיפי בסיר או באסלה, כבר סביב יום ההולדת הראשון שלו, הקריאו לו ספרים בנושא, והעלו את הנושא בשיחה. הרעיון הוא להעלות את המודעות לגבי האסלה או הסיר ולגרום לו להרגיש נוח עם הקונספט, לפני שהוא ממש מתחיל לנסות.

חפשו סימנים לכך שהוא מוכן

אם הילד נשאר יבש במשך לפחות שעתיים במהלך היום, והוא יבש לאחר תנומות, יכול להיות שהוא מוכן. לפני שתקחו אותו או אותה לשירותים, היו בטוחים שהם כבר יכולים לעקוב אחר הוראות פשוטות, כמו בקשה ללכת לשירותים, לשבת, ולהסיר את הבגדים. ודאו גם שהם כבר מוכנים ללכת בלי חיתולים חד פעמיים אלא עם תחתונים של גדולים.

בחרו את הזמן הנכון

אל תתחילו גמילה מחיתולים בתקופות מעבר מלחיצות כמו חופשה, מעבר דירה,גירושין, תינוק חדש במשפחה וכו'. מומלץ להתחיל את התהליך כשהילד רגוע, וחיי חיי שגרה.

הציעו פרסים ותשבחות

בואו נודה באמת - הרבה תאונות קורות בזמן גמילה מחיתולים, ולפעמים אפילו עד גיל 5 - 6; ילדים רבים לא נשארים יבשים בלילה עד גיל זה (וגם אחרי). לעולם אל תענישו את הילד על כך שהרטיב או לכלך את המכנסיים - הוא רק לומד והוא לא יכול לשלוט בזה. למעשה, זה רק יעשה את ההפך ויעכב את התהליך. במקום זאת, כאשר הילד שלכם משתמש בסיר או האסלה בהצלחה, שבחו אותו בעדינות ותנו לו פרס קטן. מדבקה, טיול לפארק, או כל דבר צנוע שכזה. לא צריך להשתגע ולצאת למסע קניות. אפילו תגמולים מוחשיים פחות, כמו להגיד לו "עכשיו אתה כבר ילד גדול שלא צריך חיתולים לתינוקות", מספיקים לחלק מהילדים. הזכירו לילדכם את היתרונות של "להיות ילד גדול", כמו שאם הוא ילבש תחתונים, הוא לעולם לא יצטרך להפסיק לשחק כדי שיחליפו לו חיתול.

הקפידו על היגיינה נאותה

כדי להנחיל הרגלי היגיינה טובים שימשכו חיים שלמים, שטיפת הידיים צריכה להיות חלק מהשגרה, החל מהיום הראשון, יחד עם ניגוב והורדת המים. המרכז לבקרת מחלות ומניעתן ממליץ להרטיב ידיים במים קרים או חמים, ולשפשף עם סבון במשך 20 שניות לפחות. הפכו את תהליך השטיפה למהנה עם סבונים צבעוניים, שירים ובדיחות.

לסיכום

כן, גמילה מחיתולים היא תהליך שיכול להיות מלחיץ ומאתגר - להורים כמובן! אבל אם תעקבו אחרי קצב הילד שלכם ותתנו לו להוביל, זה לא יהיה מלחיץ ככל עבורו.