גמילה מחיתולים איך מתחילים

חיתולים הם חלק בלתי נפרד מחייו של כל תינוק והם נוחים מאוד בשנתיים הראשונות - אבל הם יכולים במהירות להפוך לכאב ראש להורים שמנסים לגמול את הפעוט שלהם מההרגל והצורך בחיתול.

מהו הגיל הנכון להפסיק עם חיתולים?

הורים רבים תוהים בינם לבין עצמם "גמילה מחיתולים איך מתחילים" ומרוב התהיות וחוסר הוודאות, מתחילים לגמול את ילדיהם מחיתולים כבר בגיל שנה. למרות שעד יום ההולדת הראשון שלהם יש סיכוי שהילדים יהיו סקרנים וינסו לשבת על סיר, הרי שעד גיל 18 חודשים, הסיכוי שהם יצליחו לעשות שם את מה שהם אמורים לעשות, קלוש למדי. עם זאת, הזמן הנכון עבור גמילה מחיתולים הוא בין החודש ה- 18 לחודש ה- 24, ואצל בנים בנים אפילו קצת מאוחר יותר, כאשר הילד בוגר מספיק כדי להבין מה הוא צפוי לעשות. אין להתעקש על גמילה אם הילד עדיין לא מוכן, אבל ברגע שתהליך הגמילה מתחיל, הקפידו לעולם לא להציע שוב אופציה של חיתולים לתינוקות.

ועכשיו לתכלס - גמילה מחיתולים איך מתחילים? 

מומלץ להתחיל בתהליך הגמילה בחודשי הקיץ, כאשר הילדים בדרך כלל לבושים בבגדים קלים ומאווררים יותר, כך שיותר קל להחליף אותם. בחרו יום בו אתם נמצאים בבית עם הילד - באופן אידיאלי מומלץ להתחיל בגמילה בסוף השבוע, או במהלך חג או חופשה במהלכה כולם בבית. הדבר החשוב ביותר הוא שכל התהליך יתקיים בנוחות של הסביבה המוכרת והידועה - הבית שלכם. רעיון נוסף שכל מי שתוהה "גמילה מחיתולים איך מתחילים" הוא ללכת לקנות את הסיר ביחד עם הילד ולתת לו או לה לבחור את הצבע שהם הכי אוהבים. מקמו את הסיר במקום בחדר האמבטיה שבו הילד יכול להתרגל אליו. דברו עם הילד/ה במשך מספר ימים על הסיר, כדי שיתרגלו אליו. רכשו ספר בנושא גמילה מחיתולים וקראו אותו לילדכם כסיפור ערש והתבוננו יחדיו בתמונות המצוירות בו.

שלב ב'

רגע שהילד מתעורר, הסירו את החיתול והכניסו את הילד שלכם לחדר האמבטיה, לשבת על הסיר ולנסות להשתין כל 15 עד 30 דקות. אם הוא/היא לא מצליח ועושה פיפי בתחתונים, פשוט החליפו אותם כאילו לא קרה שום דבר רציני. עודדו אותו בכל פעם שהוא כן מצליח. היו סבלניים ולעולם אל תצעקו. אל תתרגזו על הילדים שלכם אם הם משתינים בתחתונים. בימי הגמילה, נסו להיות בבית, או בכל בו הילד יכול להשתין כאשר הוא מתבקש לעשות זאת, כמה שיותר. הקפידו לעדכן את הגננת, המורה, הסבים והסבתות וכל מי שמסביב, כי התינוק שלכם בעיצומו של תהליך גמילה. שתפו אותם בתוכנית שלכם ובקשו מהם להיות חלק פעיל בה. בלילה, לקראת שעת השינה, הקפידו לחתל את תינוקכם עם חיתולים ללילה.

סוף התהליך

שבחו את הילד שלכם בנוכחותו אם הוא/היא הצליחו להשתין יותר מפעם אחת בסיר. עודדו אותו עם משפטים כמו "איזו ילדה טובה / ילד טוב!" אם הוא לא לובש עוד חיתולים. תנו להם להיות מאושרים מההישג ושתפו את האושר עם עוד חברים שלהם או עם בני משפחה. במהלך הימים הקרובים סביר כי הם עוד יעשו את הצרכים בתחתונים, בעיקר בלילה. לכן, הקפידו להשאיר אותם עם חיתול לילה לזמן מה, אבל לא ליותר מדי זמן. בהצלחה!