אוכל לתינוקות - מה התינוקות שלנו צריכים?

מהו אוכל לתינוקות נכון, בריא וחיוני עבור הקטנטנים שלנו? תזונת תינוקות היא אחד הנושאים החשובים ביותר להתפתחות תקינה שלהם. תשתית תזונה נכונה, בריאה ומתאימה לכל שלב, מבטיחה גם סיגול הרגלי תזונה נכונים לכל החיים. אז מה תינוקות צריכים?

אם אפשרי, התחילו עם הנקה 

ארגון הבריאות העולמי מאמין כי המזון הראשוני הבריא ביותר לתינוקות הוא חלב אם. זהו אוכל לתינוקות מושלם. חלב אם מלא בחומצות שומן, נוגדנים, חומרים מזינים, חלבון, שומן ומולקולות ביו-אקטיביות מגנות. תכולת השומן והחלבון מתאימה את עצמה לצרכיו של התינוק ככל שהם גדל, וחלב אם מכיל יחס חלב - קזאין גבוה בהרבה מזה של חלב פרות או תחליף חלב אם מציעים, מה שהופך אותו לקל יותר לעיכול. מחקרים מראים גם כי הנקה מקטינה באופן דרסטי את תופעת תסמונת המוות בעריסה (על כל 87 מקרי מוות בעריסה, רק 3 מקרים של תינוקות יונקים). מחקרים הראו גם יתרונות רבים לאם, כולל ירידה בסיכון לסרטן (שד, שחלות, צוואר הרחם, רירית הרחם), שכיחות נמוכה יותר של דיכאון לאחר לידה, והקטנת הסיכון למחלות לב, שבץ וסוכרת. אם אין אפשרות להנקה, אין לך מה להרגיש אשמה. למרבה המזל, כיום ישנו מגוון אדיר של תחליפי חלב אם ושל תרכובות מזון, המחקים בצורה קרובה מאד למקור את הפרופיל התזונתי של חלב האם.

מתי אפשר להתחיל עם תזונת תינוקות מוצקה?

בעוד שחלב אם הוא אוכל לתינוקות אידאלי, הרי שבשלב מסוים התינוק ירצה או יצטרך לעבור למזון מוצק. זה יכול לקרות סביב גיל 6 חודשים או כאשר התינוק מצליח כבר לשבת היטב, לתפוס חפצים קטנים, ומראה עניין באוכל. (יש להם דרכים משלהם לגרום לכם להבין שהם מעוניינים באוכל!). הפיתוח המוטורי משתנה כמובן מתינוק לתינוק, לכן יש לעקוב אחרי הסימנים של תינוקכם ולראות מתי הוא מוכן לאכול מזון מוצק, ולא לחכות ליום ספציפי שבו, לפי החישובים, זה אמור לקרות.

וממה כדאי שהיא תהיה מורכבת?

שאלו את ההורים שלכם מה אכלתם בתור מזון ראשוני, או שאלו את רוב רופאי הילדים על מה הם ממליצים בתור אוכל לתינוקות, והתשובה תהיה זהה - רובם ימליצו על דייסה לתינוקות, עם עדיפות לדייסת שיבולת שועל או דייסת אורז. 

לאחר מכן, הבחירה המומלצת הסטנדרטית לשלב הבא, היא לעתים קרובות מחית פירות, ירקות עמילנים כמו דלעת או דלורית,ירקות מאודים וכו'. לא מומלץ להתחיל עם אורז או עם חטיפי אורז למיניהם, אפילו אם הם מעושרים בברזל.

אוכל לתינוקות לא צריך להיות מסובך, ואכן, ברוב המקומות בעולם הוא לא. בתרבויות מסוימות, האם יכולה פשוט ללעוס קצת מהמזון שלה ולהאכיל בו את התינוק שלה (נשמע מוזר אבל זה באמת יכול לעזור לעיכול). במדינות כמו צרפת, תינוקות מקבלים בהתחלה מזון לא עמילני- מזונות רבים בצרפת מבוססים על מרק, והתינוק מקבל לא מעט מרק ובשר כמזון ראשוני.