אוכל לתינוקות - מהי תזונה מזינה?

כשתינוקות מגיעים לגיל 6 חודשים, 9 חודשים או 12 חודשים, הם עדיין זקוקים לתזונת תינוקות שנעה בין אוכל מוצק לבין מחיות (מה שהאמהות מכנות בינן לבין עצמן "אוכל בצנצנת"). בתקופת ביניים זו חשוב כמובן לשים לב שמה שאנחנו קוראים לו "אוכל לתינוקות" יהיה אכן מזין.

מהי תזונת תינוקות בריאה ומזינה?

 • חלב אם - כל תינוק בן יומו, עד ליום בו האם מחליטה, או צריכה, לגמול אותו מהנקה, רצוי שייהנה מההזנה הטבעית, הבריאה, המקרבת, המנחמת ועוד ועוד דברים טובים שיש לחלב אם ולהנקה להציע. אך כל תינוק (לפי אופיו) מגיע לשלב בו חלב אם אינו מספיק עבורו, והוא זקוק לתוספות. ישנם תינוקות שכבר בגיל 4 חודשים זקוקים לתוספת כמו דייסת קורנפלור לתינוק, דייסת שיבולת שועל, או דייסות אחרות. אך לרוב, מגיל 6 חודשים תינוקות מתחילים להזדקק למגוון מאכלים מזינים.
 • פירות וירקות - מבחינת תזונת תינוקות, חשוב לספק להם "אוכל בצבעי הקשת". כלומר, במשך היום להגיש לתינוקות, ממש כמו למבוגרים, פירות וירקות בצבעים מגוונים; כמובן במנות קטנות יותר, רכות יותר וכשנדרש - מעוכות יותר .
  לדוגמה:
  * ירוק - אפונה ירוקה, תרד, קישוא
  * כתום - בטטה, מלון
  * צהוב - דלעת, בננה
  * אדום - עגבנייה, פלפל אדום
  יש נטייה לכלול בתזונה גם מיצי פרות או מיצי ירקות, אבל חשוב לקחת בחשבון שהמיצים בדרך כלל אינם מזינים דיים ולעתים קרובות, בעקבות סינון, אין בהם סיבים שעוזרים לעיכול. גם כשבונים תפריט אוכל לתינוקות עם מגוון של פירות וירקות, ההמלצה היא להמשיך במקביל להזין את התינוק בחלב אם או בתרכובת מזון לתינוקות. 
 • דגנים וגרעינים - דגנים וגרעינים נחשבים לבסיס הפירמידה התזונתית, וניתן לספק אותם לתינוקות באמצעות דייסות דגנים בריאות כמו דייסת קורנפלור לתינוק שגם הסבתות שלנו נתנו להורים שלנו, וגם עם דייסות נוספות אחרות. אפשר גם להגיש לתינוק לחם רך, עוגייה רכה וכד'.
 • חלבונים - אם התינוק עדיין יונק, מקבל תרכובת מזון לתינוקות, או פשוט החל לשתות חלב פרה או חלב צאן, הוא מקבל מנה של חלבון. אך גם במקרה הזה חשוב לגוון . אפשר להוסיף לתזונה עוף וביצים. אם המשפחה צמחונית או טבעונית, קטניות יכולות לספק את מנת החלבון הנדרשת. רק כדאי לוודא שהתינוק יקבל בתזונה שלו חלבון מלא. חלבון מלא ניתן להשיג משילוב בין קטניות לדגנים שניתנים על בסיס יומי. זה לא חייב להיות באותה ארוחה, אבל חשוב שבמשך היום יגיעו לקיבת התינוק גם קטניות כמו: עדשים, שעועית, חומוס, סויה וכד' וגם איזשהו סוג של דגן.